Lékaři začali po pacientech požadovat peníze za péči. Nemají na to právo

České zdravotnictví je širokou veřejností považováno za bezplatné. To je ale příliš zjednodušující pohled, protože ve skutečnosti je velmi drahé a každý měsíc si ho z našich platů platíme v rámci veřejného zdravotního pojištění. Ve chvíli, kdy dorazíme k lékaři, už bychom platit neměli, protože za nás péči uhradí zdravotní pojišťovna.

Roční poplatky a balíčky

Bohužel už ani to tak docela neplatí. Typickým příkladem jsou zubaři, kde lze v rámci zdravotního pojištění získat jen tu nejzákladnější péči, kterou navíc řada zubařů odmítá vykonávat a za plomby či trhání zubů si rovnou účtuje příplatky. Ty jsou však legální, jakkoliv nepopulární.

Stále více se však rozšiřuje nešvar, kdy si lékaři nechávají zaplatit za standardní péči. Obvykle je to ve formě nějakého ročního poplatku za registraci či vedení v databázi. Pacient pak dostává zcela standardní péči, kterou lékaři vyúčtovávají pojišťovnám. Jen si těmito poplatky ještě přilepšují.

Jak poukázala diskuze na sociálních sítích časopisu Heroine, velmi časté je to především u gynekologů. Tam pacienty často musí hradit roční poplatek, a když otěhotní, je jim nabídnut předporodní balíček, který však často obsahuje i věci, které hradí pojišťovna a které jí lékaři pak vyúčtovávají.

Bylo dobrý, když jsem měla ten super balíček za 6 tisíc, že jsem pak přišla po šestinedělí a hned mi naúčtovali ten roční paušál jakože už teda nejsem těhotná,” uvedla jedna z diskutujících, kdy se i řada ostatních přiznala, že za obyčejnou péči u gynekologa musí hradit roční poplatek.

Svůj názor vyslovila také Johana Valtrová, která je gynekoložkou v Pardubicích. “Prevence je proplacena pojišťovnou asi za 700 Kč za vyšetření, pokud vám dělá třeba ultrazvuk, tak ten už pojišťovna neproplácí. Při těhotenství proplácí pojišťovny za jednotlivé trimestry. Ultrazvuky s podrobnou morfologií si musí žena platit zvlášť, většinou 1500 Kč za první trimestr a pak 1000 Kč za 20. týden. Platit si balíček navíc je samozřejmě blbost. Ale v celé Praze to tak funguje,” uvedla gynekoložka.

Foto: Shutterstock

Je těžké se ozvat

Zajímavé jsou také konzultace po emailu, která v poslední době řada gynekologů začala zpoplatňovat. Opět to může být jako paušál, případně několikasetkorunový poplatek za jednu konzultaci. Pacientky však často zjišťují, že tuto konzultaci, kterou si samy hradí, navíc gynekolog vyúčtuje pojišťovně, což vidí ve výpisu vykázané péče.

Ženy se však shodují, že je velmi obtížné se proti takovým poplatkům ozvat. Obávají se zejména toho, že by se jim pak nedostalo adekvátní péče.

Nejde přitom pouze o případ gynekologických ambulancí, ale často i dalších specialistů. Problém nastává právě tehdy, když mají lékaři smlouvy s pojišťovnami a navíc si ještě účtují pacientům. To obvykle pojišťovny zakazují.

Jiným případem jsou soukromí lékaři, kteří smlouvy s pojišťovnami nemají a pracují výhradně za poplatek. Taková péče však bývá velmi drahá.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Není to hezké že už okrádají i lékaři! Hipokratova přísaha už nic nikomu neříká!Než člověka ošetří,ptají se po penězích jestli na to máte!Ať jsou to dospělí či děti,to jsme to dopracovali!Hlavně že stále pláčou že mají málo!!