Selhávající játra o sobě dlouho nedávají vědět, pak ale způsobí kolaps organismu. Poznejte je, dokud je čas

Selhávající játra o sobě dlouho nedávají znát a vysílají jen nepatrné signály, že je něco v nepořádku. Všimněte si signálů včas a zachraňte největší žlázu v těle. Starejte se o svá játra.

Největší žláza s vnější sekrecí

Játra jsou největší žlázou v těle. Orgán váží téměř 2 kilogramy a jeho úkolem je detoxikovat tělo od cizorodých látek. Starají se o zásobu glukózy, vitaminu A, železa, vitaminu B12 a mědi. Zároveň pomáhají s trávením tuků.

Játra mají velkou schopnost regenerace a pokud jsou v oslabení, nijak výrazně to na organizmu nepoznáte. I pouhých 20 % jaterní tkáně dokáže plnit kompletní funkce. A v tom bývá často obtíž. Nemocná játra nepoznáte, dokud není příliš pozdě. Proto je třeba si všímat i těch nejmenších příznaků.

Dvě podoby jaterního selhání

  • Akutní selhání jater – způsobeno zánětem, nádorovým poškozením, ztučněním jater, žloutenkou nebo toxickou otravou.
  • Chronické selhání jater – nazývané cirhóza. Jaterní onemocnění, které nebylo léčeno po dlouhou dobu. Funkční tkáň, ve snaze ochránit se, odděluje uzlíky nefunkční buňky.
Takto vypadají játra napadená cirhózou. / Foto: Shutterstock

Signály jaterního onemocnění

  • Zažloutlé oční bělmo – v očích se objevují žluté skvrny, nažloutlou barvu má i pokožka v obličeji a na rukou. Po těle si můžete všimnout nahnědlých skvrn.
  • Nelibý dech – zápach z úst, ačkoliv dbáte na ústní hygienu, může ukazovat na onemocnění jater.
  • Problémy žilního systému – potíže s játry se ukáží na žilním systému. Pod kůží jsou žíly nepřirozeně výrazné, objevují se křečové žíly, hemoroidy. Osoby jsou rovněž náchylnější k větší tvorbě modřin.
  • Časté krvácení – ti, kdo trpí onemocněním jater často krvácí a krev se dlouho nedaří zastavit. Objevují se drobné ranky nebo se spouští krev z nosu.
  • Potíže s trávením – trávící trakt vám vyšle hned několik signálů, pokud jsou vaše játra ve špatné kondici. Ve stolici se začne objevovat krev a stolice bude mít nezvykle světlou barvu.
  • Nevysvětlitelná únava – pokud se do vnitřních orgánů dostává málo kyslíku, trpíte zvýšenou únavou. Objevují se pocity na omdlení, bolest hlavy, nevolnosti. Kyslíkový deficit mají na svědomí špatně fungující játra.
  • Bolest jater – nemocná játra na sebe umí upozornit bolestí pod žebry. Někdo může bolest pociťovat jako bolest zad, těsně pod lopatkou.
  • Potíže v intimní oblasti – osoby s nemocnými játry nemají zájem o intimní aktivity. Tento problém se týká jak mužů, tak žen.

První pomoc pro játra

Jako první vyřaďte alkohol a nikotin. Vyvarujte se tučné a sladké stravy. Játrům dopřejte důkladnou detoxikaci. Vyzkoušet můžete přerušované půsty. Na pročištění pomáhá ostropestřec mariánský.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments