Lékaři varují před znepokojivým příznakem covidu-19. U prvních pacientů se ukázal až teď, rok po vyléčení

Lékaři zatím příliš nechtějí děsit veřejnost, ale v odborných publikacích už spolu s vědci hojně diskutují o tom, jaké dlouhodobé dopady na lidské zdraví vlastně koronavirová epidemie bude mít. Jistě, přímé oběti covidu jsou tragické a viditelné na první pohled. Možná ještě větší pohroma ale číhá v dosud nepoznaných dlouhodobých následcích nemoci, a to i u pacientů, kteří měli lehké nebo dokonce žádné příznaky. Ukazuje se, že covid-19 dokáže v těle působit dlouhou dobu nepozorovaně. Problém je v tom, že o tomto viru a nemoci, kterou způsobuje, stále není známo tolik informací, kolik bychom potřebovali.

Seznam příznaků covidu-19, ať už těch bezprostředních nebo dlouhodobých, se neustále rozšiřuje. Teď na něj lékaři přidali šupinatění pokožky rukou. Jak se ukazuje, pacienti, kteří se z nemoci vyléčili, stále častěji vyhledávají pomoc kvůli tomuto problému, a to nejčastěji měsíce potom, co se z nemoci dostali. Například Američanka Amy Siniscalchiová zaznamenala změny na pokožce rukou celých deset měsíců po vyléčení. “Jednoho dne jsem se vzbudila a moje ruce byly jako brusný papír. Měla jsem je zarudlé a bolavé,” uvedla Amy Siniscalchiová pro Eyewitness News. Její lékařka už se s tím podle všeho setkala a uvedla, že jde o “covidovou ruku”.

Kožní projevy se objevují měsíce po vyléčení

Přesně na tento příznak upozornil také mezinárodní tým lékařů a vědců z Massechusetts, Londýna a Stanfordu. Ti ve své studii informovali o tom, že průvodním jevem koronavirové infekce může být vedle vyrážek a zánětů také loupání pokožky na rukou. Jedním z příznaků nemoci je také kopřivka. I ta může způsobovat odlupování kůže na rukou a její šupinatění.

Další studie publikovaná v časopise International Journal of Dermatology upozorňuje na skutečnost, že osoby, které překonaly covid-19, mohou po delším čase pozorovat dermatologické změny. Podle lékařky Esther Freemanové jde s největší pravděpodobností o imunitní reakci na koronavirus. “Někteří pacienti mají dlouhodobý zánět pokožky, který způsobuje koronavirus. Zatím nedokážeme určit, proč a jak se to děje, ale je důležité to zjistit, protože nás to může dovést k poznání, jak tento virus funguje,” uvedla lékařka Freemanová.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments