Jak vyřešit zarůstání nehtů na palcích? Pomůže změna obuvi nebo operace

Zarůstání nehtů na palcích u nohou trápí ženy i muže, a to zejména proto, že se jedná o velmi bolestivou záležitost. Dámy navíc vnímají i kosmetický problém. Zarůstající nehet je nevzhledný a nevypadá hezky v otevřených botách. Problém nezakryjí ani laky na nehty nebo aplikace umělých nehtů. Jak si v takovém případě poradit?

Bolestivý a nehezký, to je zarůstající nehet

Ženy na zarůstající nehty trpí mnohem více než muži, a to zejména z důvodu nošení nevhodné obuvi. Vadí nošení úzkých bot nebo bot se zužující se špičkou. Druhou chybou je stříhání nehtu na noze do obloučku. Nehet na palci by měl být zastřižený tak, aby špička nehtu přesahovala okraj bříška prstu. V opačném případě se nehet v nevhodné obuvi začne stáčet a zařezává se do kůže při okraji prstu. Může to vést až ke vzniku otevřené rány. Ta je pozvánkou pro streptokoky, přidává se infekce a teploty.

Proč nehty zarůstají

Pro zarůstání nehtů je důležitá dědičná predispozice. Tvar a vlastnosti nehtového lůžka dědíme po rodičích. Na vině je poté i nevhodná obuv. Boty, které jsou ve špičce příliš úzké nehet deformují. Nehty si můžeme poškodit i během sportu nebo úrazem končetiny. Nutno zmínit i špatné zastřihávání nehtů a strukturu nehtu. Jinak se chovají pevné a zdravé nehty, jinak nehty měkké a lámavé.

Řešení operačním zákrokem

Operační zákrok znamená odstranění části nehtu, který zarůstá a nastává úleva. Těsně po zákroku je však místo velmi bolestivé a pooperační péče vyžaduje několik omezení. Omezení se týkají především hygieny a nošení jiného typu obuvi. U operačního zákroku hrozí, že se problém brzy vrátí.

Neoperativní zákrok

Druhou možností je podstoupit léčení neoperační cestou. Na trhu jsou dostupná speciální rovnátka, která se aplikují lepidlem přímo na postižený nehet. Nošení rovnátka je velmi efektivní a slibuje odstranění problému. Nevýhodou je ale nutnost dlouhodobého používání. Problém se zarůstajícími nehty dokáží rovnátka vyřešit nejdříve za šest měsíců. Rovnátka se postupně utahují, je tedy nutné, abyste specialistu během léčby několikrát navštívili. Celkem vás léčba bude stát asi okolo dvou tisíc korun.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
32 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments