Co je to Cytomegalovirus a jak se léčí?

Cytomegalovirus se řadí do skupiny herpetických virů, stejně jako virus oparu a pásového oparu, planých neštovic a virus Epstein-Barrové – EBV neboli infekční mononukleózy. Jak se onemocnění léčí a jaká je prevence?

Viry po infekci zůstanou v těle a projeví se opakovaně při oslabení imunity. Cytomegalovirus se množí ve slinných žlázách, ledvinách a bílých krvinkách, kde nukleová kyselina viru a jeho genetická informace neboli genom zůstává celý život. Protilátky se tvoří při prvním setkání s virem, většinou bez příznaků. Výjimečně se objeví horečka, záněty dýchacích cest a zvýšená hladina jaterních enzymů. Lymfocyty vytvoří protilátky a tvoří se imunita. Problémy nastávají při oslabení imunity.

Přenos viru

Virus se vylučuje ve slinách, moči a dalších tělních tekutinách, tedy i při pohlavním styku. Přenáší se i z matky na plod, při porodu, ale i mateřským mlékem. K přenosu může docházet s transplantovanými orgány nebo při krevní transfuzi. Ohrožení jsou pacienti s oslabeným imunitním systémem, při užívání léků tlumící imunitu, u AIDS, kdy je poškozena imunita a při léčbě nádorů.

Příznaky

Při transplantaci a přenos orgánu dárce do těla se u příjemce orgánu provádí záměrné oslabování imunitního systému, aby neútočil na transplantovaný orgán. V tomto případě je vyšší náchylnost k infekcím. Objevuje se horečka, snížená funkce jater a zápal plic, což může být i smrtelné. Pokud je nakaženo nedonošené dítě, nebo dítě s poruchou imunity, může dojít k zápalu plic, zánětu trávicího traktu či septickému onemocnění.

Prevence

Prevencí je dodržování hygienických zásad, vyšetřování dárců krve a orgánů určených k transplantaci. Při nákaze v těhotenství v prvním trimestru se při potvrzení poškození plodu doporučuje přerušení těhotenství. Očkování zatím není k dispozici.

Léčba

Cytomegalové infekce většinou nevyžadují léčbu, léčí se jen příznaky virózy. Používají se antivirové léky, nejčastěji jde o ganciclovir. Nutný je dostatečný příjem tekutin a snižování horečky studenými obklady. Zvýšená teplota pomáhá v ničení viru a není třeba ji snižovat, pokud není moc vysoká. Někdy se objevuje zduření mízních uzlin, změna krevního obrazu či kožní infekce. Někdy jsou postižena játra, vzniká hepatitida či zápal plic, zánět mozkových blan, mozku či zánět srdce, u novorozenců anemie.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments