Signály blížícího se infarktu. Objevují se měsíc předem

Srdeční infarkt je děsivý, a to zejména proto, že může udeřit kdykoliv a nepředvídaně. Tedy alespoň tak si ho většina lidí představuje. Jenže i v tomto případě vysílá tělo řadu signálů, že se něco děje, a to s dostatečným předstihem. Většina z nich se objevuje přibližně měsíc před samotnou srdeční zástavou.

Bolest břicha

Pokud jste zaznamenali problémy se žaludkem a trávením obecně (může jít o nevolnost, bolesti nebo nadýmání), neměli byste to podceňovat. Bolesti břicha před infarktem mají epizodický charakter, což znamená, že poté, co se objeví, opět zeslábnou a tak dále.

Nespavost

Problémy kardiovaskulárního systému se často projevují nespavostí či brzkým probouzením se. Právě špatné spaní je velmi úzce spojeno s rizikem srdečního infarktu, a to zejména u žen.

Neobvyklá únava

Cítíte únavu, přestože jste se dostatečně vyspali? Taková únava není nikdy nic pozitivního, a může být jedním z hlavních příznaků blížícího se infarktu. Tento typ únavy není spojen s fyzickou nebo duševní aktivitou a zvyšuje se na konci dne. V takovém případě mohou být vysilující i běžné úkony, jako například sprchování.

Vypadávání vlasů

Jedním z nejviditelnějších příznaků srdečních chorob je ztráta vlasů na hlavě. Nejčastěji se to týká mužů nad 50 let, ale některé ženy mohou být také ohroženy.

Nepravidelný puls

Arytmie (nepravidelný srdeční rytmus) nebo tachykardie (zvýšená srdeční frekvence) se mohou objevit náhle a často trvají 1–2 minuty. Pokud nezmizí, můžete pociťovat závratě a být velmi unavení. V takovém případě byste se měli okamžitě obrátit na svého lékaře.

Dýchavičnost

Nemůžete se zhluboka nadechnout, dech je mělký, objevuje se lapání po dechu a dokonce závratě. Tento příznak se může začít objevovat až 6 měsíců před samotným infarktem.

Nadměrné pocení

Silné pocení může být projevem různých nemocí, ale také třeba probíhající menopauzy. Signalizovat ale může také něco horšího. Pokud jsou příznaky podobné chřipce a neustále se potíte bez ohledu na aktivitu, nechte se vyšetřit.

Bolest na hrudi

Bolest v oblasti hrudní provází samotný infarkt, ale méně známá je skutečnost, že se objevuje také v předstihu a může před blížícím se infarktem varovat.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments