Nejspolehlivější indikátor kvality spánku? Mokrý polštář po ránu

Spánek je nejpřirozenějším stavem pro relaxaci a regeneraci těla. Velmi důležité jsou jak délka, tak kvalita spánku, protože nechají tělo i mysl odpočinout a nabrat síly do dalšího dne.

Každý spánek je jiný

Dobře víme, jak se v případě nedostatku spánku cítíme. Únava, letargie, rozptýlenost či dýchavičnost nám mohou značně zkomplikovat každodenní fungování. Bohužel nejrůznějších poruch spánku, ať už vrozených nebo získaných, neustále přibývá. Lidé, kteří se těší zdravému spánku, proto můžeme řadit mezi šťastlivce.

U každého jednotlivce se samozřejmě vyskytuje lepší a horší spánek. Někdy ulehneme, okamžitě usneme a hluboce a klidně spíme až do rána, kdy se vyspaní probudíme. Jindy ale uléháme velmi unavení, a přesto nemůžeme usnout. Každých pár hodin se budíme a trápí nás silné noční můry.

Hluboký a zdravý spánek se projeví

Někdy je ale vcelku obtížné rozpoznat, zda spánek byl nebo nebyl kvalitní. Lidské tělo přitom disponuje fyziologickou odezvou, která kvalitu spánku svým způsobem hodnotí. Možná už se vám to také stalo. Probudili jste se na vlhkém polštáři, do kterého jste v noci slinili. Nejspíš vás to kdovíjak nepotěšilo a přemýšleli jste, jak se toho zbavit. To však v žádném případě nedělejte! Právě slinění ve spánku je znakem toho, že jste si dopřáli zdravého a hlubokého odpočinku.

Slintání je důkazem toho, že váš spánek prošel všemi fázemi správného spánku až po nejhlubší fázi REM. Je to možné pouze tehdy, pokud je spánek dostatečně dlouhý, trvá nepřetržitě a bez rušení.

Následkem toho se zcela uvolní svaly a sliny mohou volně vytékat z úst.

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

10
Komentujte

avatar
7 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
10 Autoři komentářů
ondřejSandyŠikripáničHugo KřižíkDavid Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
ondřej
Host
ondřej

já spím 16 hodin denně všechno mám suché a stále jsem unavený

Sandy
Host
Sandy

Tak to je v pohodě… to mám skoro každý den :D…. Ale že bych se ráno cítila fresh po tom údajně kvalitním spánku, to říct nemůžu 😀