Signály, podle kterých poznáte poškození nervového systému. Projevuje se tak i Covid-19

V našem těle najdeme miliardy rozvětvených nervů, které přenášejí zprávy do mozku a míchy. Když náš nervový systém funguje správně, mozek dostane informace k pohybu svalů, k rozeznání bolesti i podpoře funkce jednotlivých vnitřních orgánů. Co ale dělat, když dojde k poškození nervového systému a jak jej poznat?

Příčiny poškození nervů

 • cukrovka
 • borelióza
 • trauma
 • nedostatek vitamínů
 • toxiny
 • infekce
 • autoimunitní poruchy
 • vrozené tělesné vady
 • opakované nevhodné pohyby
 • stárnutí
 • koronavirus (Covid-19)

Jak známo, dnes tolik omílaný koronavirus může zaútočit také na mozek a nervový systém. I to z něj činí tak vážného nepřítele. Lidé mají obvykle za to, že se projevuje podobně jako chřipka. Ale právě schopnost napadat i jiné orgány mu dává možnost se maskovat. Do nemocnic tak přicházejí například dezorientovaní lidé, u kterých je pak zjištěna nemoc Covid-19.

Sledujte neobvyklé pocity

Při poškození periferních nervů se nám v rukou nebo nohou objevuje necitlivost, brnění a pálení. Pokud stavy nezmizí, nechte se raději vyšetřit odborníkem. Mohou se také dostavit obtíže nebo neschopnost pohybu. V tomto případě jsou narušeny motorické nervy a v postižených částech těla se objeví slabost nebo paralýza. Podobné příznaky se vyskytují u mrtvice, proto volejte pohotovost.

Bolesti procházející jednou nohou a neobratnost

Pokud vás zastihne stálá a ostrá bolest, pálení nebo brnění začínající v dolní části zad, které postupuje po zadní straně nohy, ukazuje to na zánět sedacího nervu. Zvýšenou neobratnost a poruchy motoriky, kdy často klopýtáte a padáte, způsobuje poškození velkých nervů, které vedek náhlým nedostatkům koordinace pohybů a neschopnosti své tělo vnímat. Nervové buňky v mozku mohou být poškozené a hrozí Parkinsonova choroba.

Dezorientace a neschopnost uvědomit si dopad svého jednání

Při poškození senzorických nervů jsme mnohem náchylnější k různým typům nehod. Můžete mít popáleniny, řezné rány a další zranění. Ta vznikají v době, kdy si vůbec neuvědomujete, že se dotýkáte horkého hrnce nebo ostří nože. Neuvědomujete si, že děláte něco nevhodného, proto vyhledejte lékařskou pomoc.

Silné a neustupující nutkání k močení

Poškozené nervy mohou způsobovat potíže v močovém měchýři. Pak nás trápí neustálý pocit a nutkání k močení častěji nebo neustále. Riziko se zvyšuje i po porodu a během onemocnění diabetem.

Intenzivní bolesti hlavy a nadměrné pocení i neschopnost se potit

Pokud často trpíte bolestmi hlavy, které na vás působí spíše jako elektrické šoky, poukazuje to na týlní neuralgii. Stav způsobuje sevření nervu v krku. Na nic nečekejte a vyhledejte pomoc lékaře. Pokud se potíte příliš mnoho nebo naopak příliš málo, jde o poškození nervů přenášejících informace z mozku do potních žláz.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments