Cena piva se znovu zvýšila. Zdražují téměř všechny pivovary

Výrobci potravin už avizovali, že zdražování ani zdaleka není u konce, ale máme se připravit na podzimní vlnu. A ta už začíná. Jako první napálily ceny výrobci potraviny, bez které se drtivá většina Čechů nedokáže vůbec obejít. Konzumuje ji prakticky každodenně ve velkém množství. Nejde samozřejmě o nic jiného než o pivo.

Zdražuje úplně vše

Česká republika byla odjakživa zemí levného piva. Vždyť zde dlouhou dobu platilo pravidlo, které například cizinci nedokázali pochopit. Pivo bylo v restauracích levnější než voda. V obchodech potom stálo opravdu málo.

To už ale nějakou dobu neplatí. Dnes dáte za pivo v restauraci klidně 60 korun a rychle se blížíme k úrovni jiných evropských zemí. Tam Češi obvykle žehrali nad tím, jak moc je pivo drahé, ale už i oni za něj musí platit v přepočtu dvě a půl eura.

Bude přitom ještě mnohem hůře. Společnost Plzeňský prazdroj, která vlastní mnoho oblíbených značek piv a je lídrem trhu, oznámila další velké zdražování. Všechna piva, ať už jsou čepovaná nebo lahvová, zdraží v průměru o 1,70 koruny. V restauracích a u dražších značek to bude pochopitelně více, u láhví a levnějších značek méně.

Foto: Shutterstock

Zvýšení ceny se nešlo vyhnout

Nenechte se ale zmást poměrně nízkou částkou. To je cena, o kterou se zdraží velkoobchodně. A jak už tomu tak obvykle bývá, obchody a restaurace si k tomu přirazí ještě něco navíc, aby z toho také něco měly. Cena piva tak může vzrůst o několik korun.

Pokud si říkáte, že si tedy budete kupovat jinou značku, bohužel i vás zklameme. Trh evidentně čekal jen na první výkop a navýšení cen oznámily už i další pivovary, jako například Budvar, Staropramen nebo Primátor. Očekává se přitom, že se k nim přidají i ostatní. Také jim totiž velmi rychle rostou náklady, a to jak na výrobu, tak i dopravu.

Pro Čechy to představuje velkou ránu, protože průměrný konzument vypije desítky piv měsíčně. Rostoucí ceny už se ale začínají propisovat do chování milovníků piva. Ti totiž už v takové míře nevysedávají v restauracích, ale uchylují se k domácímu popíjení.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Helena
Helena
1 rok

Pivo mě fakt nezajímá stejně jako ceny cigaret.Ať to klidně stojí pět stovek .

Zvoník
Zvoník
1 rok

Chlastejte pivo. Za bolšouna se říkalo dvoukoruně ,,žetony na pivo”. Pěkně jsme si zdražili kapitalistické pivo. Dobrý kapitalismus tady máme, jen co je pravda. Já bych pivo zdražil na 200 Kč/půllitr. Ať je to zase ta dvojka za pivo!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Zvoník

A ty nevyrábíš proč? Máš zákaz od soudu, nebo jsi líný?

Tak levné a kvalitní bys uměl vyrábět, že ty se bavíš týráním těch chudáků kteří si musí kupovat drahé a nekvalitní?