Skořápek z vlašských ořechů se nezbavujte. Obsahují látky, které přirozeně posilují imunitu a zbavují vlasy šedin

Ořechové skořápky nám mohou prospět třeba při nachlazení a umí podtrhnout naši krásu. Podívejte se, kde všude nám vyhazované skořápky prospějí.

Vlašské ořechy patří k nejzdravějším ořechům vůbec. Obsahují vitaminy B1, B2, B3 a B6, které umí posilovat naši nervovou soustavu, obsahují také prospěšný fosfor, měď a mangan. Jádra jsou úžasná a jejich skořápky jsou také výjimečné.

Využijte velkou dávku jódu

Skořápky z vlašských ořechů obsahují velké množství jódu. Nedostatek jódu ovlivňuje funkci štítné žlázy, zdraví dělohy i prostaty. Nejčastěji jím trpí starší lidé. Vezměte 2,5 šálku ořechových skořápek a 2 šálky vody. Skořápky dejte do hrnce a zalijte vodou. Vařte je 10 minut a nechte je v hrnci vychladnout. Pijte před každým jídlem 1 až 3 měsíce. Hodnota jódu se vrátí k normálu.

Nachlazení

Pokud se o vás pokouší nachlazení, virózy i respirační onemocnění, na rýmu, kašel a zahlenění použijte skořápky z vlašských ořechů, než sáhnete po lécích. Skořápky použijte jako přírodní léčivo a udělejte si z nich skořápkový čaj.

Skořápkový čaj

Připravte si zhruba asi 20 skořápek z vlašských ořechů, které zalijte ½ litrem vody. Pak 20 až 30 minut vodu se skořápkami vařte. Potom nechte čaj 10 minut odstát a pak ho přeceďte. Skořápkový čaj pijte každý den, aby se vám rychleji ulevilo.

Pro ochranu a vybělení zubů

Zkuste se zbavit zubního plaku, který vede ke vzniku zubních kazů. Rozdrťte několik skořápek vlašských ořechů pomocí hmoždíře, válečku či paličky na maso na prach. Smíchejte prášek s bělicí zubní pastou pro maximální efekt. Každý den si s ní čistěte zuby 2x denně zuby.

Pro jiskřivou pleť

Pokud vás trápí rozšířené póry, pomozte si přírodní cestou. Nadrcené skořápky na prášek z ořechů smíchejte s čisticím přípravkem na pleť. Jemný peeling nenaruší pleť, odstraní nečistoty a vyčistí zanesené póry. Pleť dostane jiskru a omladí se.

Pro vitální a lesklé vlasy

Pokud jsou vaše vlasy bez objemu, poškozené, slabé, vypadávají, lámou se a mají roztřepené konečky, zalijte několik skořápek vodou, přiveďte ji k varu a nechte vylouhovat. Odvar pak použijte na vlasy. Nejprve si vlasy umyjte šamponem a pak je prolijte vodou ze skořápek. Dodáte jim zdraví, objem, vitalitu i lesk.

Vlasy bez šedin

  • 40 g černých ořechových skořápek
  • 20 g sušené šalvěje
  • 20 g sušené kopřivy
  • 20 g sušeného rozmarýnu
  • 2 sáčky černého čaje
  • 1/4 šálku dětského šamponu
  • 8 šálků destilované vody

Odvar ze skořápek vrátí sílu i barvu šedivým vlasům. Do hrnce dejte destilovanou vodu, až voda dosáhne bodu varu, přidejte byliny a černé ořechové skořápky. Můžete přidat 2 sáčky čaje. Přiklopte pokličkou a vařte 3 až 4 hodiny. Pak hrnec odstavte, směs nechte vychladnout a vlažnou směs přeceďte. Naneste na suché vlasy na 2 hodiny a vlasy umyjte šamponem. Pro déletrvající efekt barvu smíchejte s dětským šamponem 1:1, tedy ¼ šálku této barvy a ¼ šálku šamponu.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.