Skvělý trik, jak dokonale vyčistit termosku od veškerých bakterií a špíny

Pro milovníky kávy a čaje je termo hrnek nebo termoska jedním ze základních vybavení. Horký nápoj si tak můžete dát kdykoli. Vychutnáte si ho i v zimním období, kdy vás zahřeje. Pokud je použití termo nádob u vás pravidlem, pokládáte si nejspíš otázku, jak je dokonale vyčistit. Čaj i káva totiž způsobují nejen usazeniny, ale v těsnění se často množí i bakterie. Vyzkoušejte ekologický postup, který vás problému zbaví.

Již od první chvíle

O termo nádobu na vařený nápoj pečujte již od jejího nákupu. Stejně jako kterékoli nádobí ho umyjte ještě před prvním použitím. První umytí je pro budoucí údržbu naprosto zásadní. Hrníčky totiž před nedávnem opustily výrobní linku, svou cestu pokračovaly přes sklad a teprve poté se dostaly na váš stůl. Na svém povrchu pravděpodobně ulpěly chemikálie, špína i prach.

Jak často termosku čistit?

Nádobu omyjte po každém použití čistou vodou. Pomůžete tak zjednodušit další péči. Minimálně dvakrát týdně ji myjte vodou a prostředkem na nádobí. Vždy samozřejmě záleží na druhu nápoje, který do ní bude nalévat. Větší péči bude vyžadovat především hrnek se slazenými nápoji nebo tmavým čajem či kávou s mlékem. Nikdy je nezapomínejte vylít. Jednotlivé části nechte důkladně vyschnout. Pokud zapomenete uzavřenou tekutinu déle než tři dny, připravte se na velmi nepříjemný zápach.

Myčka ano nebo ne

Pokud to není výslovně uvedeno na termosce, nikdy ji nedávejte do myčky. Především některé její části se mohou zničit. Kritická bývá myčka pro těsnění. V případě, že je pod těsnící gumu vehnána znečistěná voda nebo zbytky čistící tablety, začne bez dostatečného vysušení zahnívat. Můžete si také poškodit barvu nádoby, která se vlivem horka začne odlupovat.

Foto: Shutterstock

Dokonalé vyčištění

Nejúčinnějšího čistění dosáhnete pomocí jedlé sody, octa nebo citronů. V posledním případě stačí zalít rozpůlený citron horkou vodou, uzavřít nádobu a nechat působit minimálně přes noc. Pro dočistění pak použijte vodu s prostředkem na nádobí. Zázrakem bude i kombinace octa a jedlé sody, která dokáže vyčistit silně znečistěnou termosku. Nařeďte ocet horkou vodou v poměru 1:4 a přidejte lžíci sody. Směs nalijte do termosky a nechte působit přes noc. Ráno do ní přisypte půl hrsti zrnek rýže a důkladně protřepejte. Rýže v takovém případě působí jako kartáč a odstraní zbylé nečistoty. Čištění zakončete tím, že termosku vypláchnete čistou vodou.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Maxi Coffee

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments