Sládek řekl, kolik bude stát v létě pivo. To přehnal. Už si ho nedáme, reagují lidé

Jako by toho nebylo málo, teď ještě přijde razantní navýšení ceny piva. Cože, ptáte se? Vždyť už pořádně zdražilo? Inu, zdá se, že to byl teprve předvoj toho, co nás čeká. Pivovary chtějí využít letní sezónu k dalšímu kroku ve zdražování. Nic jiného jim prý nezbývá, protože výroba piva je energeticky velmi náročná a jak známo, náklady na energie neustále stoupají.

Velké zdražení teprve přijde

Letos přitom už milovníci piva za sebou velké navyšování cen mají. Zejména pak ti, kteří na něj rádi chodí do hospody či restaurace. Cena nejoblíbenějšího plzeňského ležáku doslova vystřelila. Zatímco ještě loni stál ve většině běžných restaurací do padesáti korun a výjimkou nebyly ani podniky, kde ho čepovali za čtyřicet, dnes už na takové nenarazíte. I v hospodách na malých městech už prazdroj přijde na více než 50 Kč a v Praze už stojí spíše k 60 korunám. Zdražily i další pivovary, a to i lahvová piva. Jejich cena nevzrostla o tolik, ale jsou mnohem méně k vidění v různých cenových akcích, což znamená kumulativní zdražení.

Podle pivovarů šlo přitom jen o dorovnání dřívějšího nárůstu nákladů. V drtivé většině v těchto cenách ještě nejsou započteny nové tarify na energie, které teď pivovary musí ve velkém uzavírat. A za energie musí platit násobně vyšší ceny, než na co byli zvyklí. Aby toho nebylo málo, roste také cena hnojiv. Letos vzhledem k většímu suchu pak hrozí dokonce o třetinu nižší úroda chmele.

Bohužel, levné pivo je v České republice minulostí. Ceny se přiblíží tomu, na co jsme zvyklí na západě a čemu jsme se tam vždycky divili. Jak jen může stát pivo tři čtyři eura? Toto léto to bude standard i v Česku. Možná ještě ne na vesnici u desítky, ale kdekoliv, kam zavítá více lidí, bude pivo stát 80 Kč a víc,” nastínil nehezké vyhlídky sládek jednoho ze středních pivovarů, který si nepřál být jmenován, aby neměl v práci problémy.

Foto: Shutterstock

Pivní realita je stále krušnější

Když jsme se vypravili prozkoumat ceny na pražské náplavce, zjistili jsme, že tyto prognózy už dnes nejsou daleko od reality. Pivo se běžně prodává i za sedmdesát korun. A zdá se, že si ho lidé dávají. Když jsme však s chystaným zdražením konfrontovali osazenstvo pivnice v jedné z okrajových částí Prahy, zjistili jsme, že už dnes panuje s cenou piva velká nespokojenost.

Je to hrozné. Sotva jsme se zase dostali do hospod a cena piva doslova letí nahoru. Pro mě je ta hranice 50 Kč. Oblíbenou plzeň si za to nedám už dnes, tak piju kozla, ale i ten podražil a k této ceně se blíží. Jakmile ji překročí, už do hospody půjdu jen výjimečně. Abych tu dvakrát do týdne udělal pět kousků, na to už zkrátka mít nebudu,” vyslovil se místní štamgast Milan, zatímco jeho kumpáni souhlasně přikyvovali.

Pravdou je, že taková pivní kultura jako u nás je jen málokde. A souvisí to právě s cenou piva. Prakticky nikde na západě není zvykem vysedávat v hospodě celé večery, zatímco vrchní nosí jeden kousek za druhým. Tento styl už se vytrácí i z tuzemských podniků a zřejmě zmizí nadobro.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marcel
Marcel
8 měsíců

Sud 50 litrů stojí v Makru nějakých 2800 tak že jedno pivo vyjde na 28 Kč tak že jediný kdo tu natahuje jemu a dává si 80-90% marži jsou hospody

Petr
Petr
8 měsíců
Reply to  Marcel

Trošku si to představujete jako Hurvínek válku. Když už, tak sud plzeňského piva dnes stojí 2930 Kč a to přímo ze skladu. Láhev biogonu aby jste mohl pivo čepovat stojí cca 800 Kč. Tablety do vody na mytí skla taky něco stojí, voda taky není zadarmo. Chlazení není perpetum mobile, to běží na elektřinu a ta jak víte šla rapidně nahoru. Jednou týdně zaplatíte za čištění trubek a v neposlední řadě je tu ještě nájem. A tohle všechno se promítne do ceny piva. Tak tu nemelte hovna, když o tom víte prd.

Jirka Korinek
Jirka Korinek
8 měsíců

Ale at si hospody prodavaj pivo trebas za kilo.Doma mame radi pivo,ale ze dneska nestaci stovka na dve piva je pro me dost.a za druhe..je to i vec principu.Proc??Tak jestli jim to nekdo zaplati,tak prosim.ono se este vidi

Jiří
Jiří
8 měsíců

Češi jsou národ alkoholiků a pivařů. To vědí všichni (úplně všichni)
Tady boj proti vysokým cenám chlastu začal a taky rychle skončil. Tak jako u cigár.
Závisláci:-D

Pavel
Pavel
8 měsíců

Prosím Vás lidé uvedom te si, že my jako zákazníci určujeme sami ceny obchodníků! Když je zboží přehnaně drahé, tak ho nekupujte nebudeme podporovat zlodějnu. A věřte mi, že za pár dnů zboží půjde s cenou dolů, protože by se jim to zkazilo. To samé s předrazeným pivem. Prostě nechoďte do hospod a opět Vám řeknu, že za pár dnů cena piva půjde dolů. Opakuji, že my zákazníci určujeme ceny, tím že ho budem buď kupovat nebo ne!!!!! Lidé Českého národu držme se!!!!

Iris
Iris
8 měsíců
Reply to  Pavel

To je hezké, jenže se vždycky najde hodně lidí, kteří si to pivo koupí na úkor jiných věcí 🙁

Pavel
Pavel
8 měsíců

Ano souhlasím.

Karel
Karel
8 měsíců

Začali leťet cigarety nahoru přestal jsem nadobro kouřit. Nyní by bylo načase přestat chlastat. Nicméně já pivo téměř nepiju. Horší by bylo zdražit mně mléko. Nicméně je mně líto rodin ochmelků. To bude zase bídy kvůli nim.

Rosťa
Rosťa
8 měsíců

Další věc kterou nepotřebuji.
Předražené pivo. Předražené auto škoda.
A další.

Last edited 8 měsíců by Rosťa
Jarča
Jarča
8 měsíců

Pivo nepiju,ale i tak musím konstatovat, že je to už moc.

Vlapu
Vlapu
8 měsíců

Tohle už se komentovat nedá.

František Horak
František Horak
8 měsíců

Teď teprve vláda uvidí co je to rozzuřený dav s abstinenčním syndromem 🍻

Fiala Miroslav
Fiala Miroslav
8 měsíců

Vládu ,která zdraží pivo,vyhnat od koryt!!!