Sladké brambory jako pokojová rostlina. A na podzim sklidíte jedlou úrodu

Velký prostor na pěstování bramborů má jen málokdo. V interiéru se ale můžete pustit do zábavnější varianty a vypěstovat si sladkou bramborovou sestru. Batát. Bude ozdobnou pokojovou rostlinou a na podzim máte výbornou večeři.

Batáty v interiéru

Pokojové rostliny jsou nedílnou ozdobou interiéru, některé však vyžadují náročnou péči. Jiné jsou poměrně nenáročné ale trvá dlouho, než se vám podaří vypěstovat náležitou délku (výšku). Nenáročné na pěstování a rychle rostoucí jsou batáty. Během růstu vypadají opravdu elegantně, rostou v dlouhých liánách, které můžete na okně zajímavě aranžovat.

Příprava batátu k sadbě

Nejprve dejte batát z jedné části do sklenice s vodou. Můžete jej rozkrojit na menší části a píchnout do něj párátka. Na párátkách se zachytí a ponořená bude jen spodní část, párátka budou v hvězdici trčet nad otvorem sklenice. Během pár týdnů pustí batát kořeny a začnou se objevovat zelené výhonky.

Batáty v květináči

Jakmile objevíte kořeny, dejte batátu do většího květináče a starejte se o ni stejně, jako o běžnou pokojovou rostlinu. Tak vám poroste až do podzimu, kdy můžete z květináčů sklidit jedlou úrodu.

Foto: Shutterstock

Přesazení batátů

Kdo nepěstuje batát jako pokojovou rostlinu tak po fázi naklíčení vysazuje batáty do brázd na zahradě a pěstuje stejně jako brambory. Batáty se vysazují po květnových mrazících, ale je nutné sadit je poměrně hluboko do půdy. Veškerá péče i skladování je podobná, jako když se věnujete běžným bramborám.

Úprava batátů

Chuťově je batát křížencem mezi mrkví a bramborem. Připravuje se vařením, dušením v páře nebo pečením. Výborné je i batátové pyré, které dobře doplní směsi masa a zeleniny.

Batáty jsou kaloričtější než běžné brambory. Mají vyšší obsah cukrů a stejný obsah bílkovin. Jsou ale bohatší na vlákninu, mají nízký glykemický index a obsahují beta-karoten (vitamín A).

Foto: Shutterstock, zdroj: Goodhousekeeping, Thespruce

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Povíjnice batátová…až pětimetrová liána – skvost do každého bytu 😀
Pravda, v květináči tak velká nebude, ale úroda taky nebude nic moc velká – podle rozměru květináče.
Mně sladké brambory moc neoslovily.