Co vám cukr provede s mozkem? Lékaři přišli s novým zjištěním, je to mnohem horší, než se myslelo

Už nějakou dobu se ví, jak moc cukr škodí lidskému organismu. Zároveň představuje významný zdroj energie, a to zejména pro fungování mozku. Vědci se teď zaměřili na to, jakým způsobem vlastně cukr mozek ovlivňuje. A ukázalo se, že je to mnohem více, než se dosud předpokládalo. Závěry, které je podle autorů studie možné využít při léčbě obezity a cukrovky, ukazují, že mozek nepřijímá cukr pasivním způsobem, ale rovnou ho aktivně vyhledává.

Mozek cukr nasává

Mozkové buňky mají největší spotřebu cukru ze všech orgánů. Výzkum pak ukázal, že kontrolují metabolismus a samotný pocit hladu mnohem více, než se tušilo. Z toho vyplývá, že jsou to právě mozkové buňky, na které se zaměřit v případě potřeby upravit fungování metabolismu. Může to být klíč k tomu, najít způsob léčby pro pacienty s poruchou stravování, ať tím či oním směrem.

Výsledky naší studie ukázaly, že základní behaviorální a metabolické procesy nejsou důsledkem regulace jen nervových buněk, ale také dalších buněk v mozku, jako je třeba astrocyt. Toto zjištění může vysvětlit, proč je tak těžké najít účinné a bezpečné léky na cukrovku a obezitu,” uvedl Matthias Tschöp, ředitel oddělení metabolických poruch na univerzitě v Mnichově.

Vědci použili pozitronovou emisní tomografii, což je speciální zobrazovací technika. Díky ní mohli dokázat, že hormony jako inzulin či leptin mají specifický účinek na mozkové buňky. Fungují jako jakési “přepínače cukru”.

Foto: Shutterstock

Obrovský nárůst cukrovkářů

Vědci mají za to, že do budoucna by se měl upravit dosud používaný model, ve kterém se počítá s nervovým řízením příjmu potravy a fungování metabolismu. Měla by do něj být přidána koncepce, ve které hrají klíčovou roli právě astrocyty. Díky kvalitnějšímu pochopení vzájemného působení mezi buňkami by se mohlo dosáhnout pokroku v léčbě závislosti na cukru. Šlo by o vítané řešení především pro lidi trpící nadváhou, obezitou či cukrovkou.

Podle Světové zdravotnické organizace je cukr jedním z největších nepřátel lidstva současnosti. Jeho nadbytečný příjem totiž způsobuje velké problémy, zejména pak právě cukrovku a obezitu. Odborníci uvádí, že jen za posledních 35 let se počet lidí s diabetem zvýšil čtyřnásobně, což je obrovský nárůst. Také proto sestavilo 150 vyspělých zemí plán, v rámci kterého chtějí dosáhnout neskromného cíle, a to snížit počet případů cukrovky o jednu třetinu, a to do roku 2030.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments