Slepice budou v zimě snášet třikrát více vajec. Je třeba jim udělat jednu věc

Je všeobecně známo, že během zimy slepice snášejí mnohem méně vajec než v létě. Dávají si pauzu. Je to vlastně přirozené, protože jako všichni ptáci snášejí vejce kvůli svému rozmnožování. A mláďata, narozená v zimních měsících, by mohla umrznout. Snášecí boom tak v kurnících začíná až na jaře.

Rozsviťte jim

My lidé si ale rádi na vejcích pochutnáváme celoročně. Proto přemýšlíme, jak naše kvokající hejno přimět k větší produkci i v zimě. Pomůže umělé osvětlení. Nechuť snášet vejce je totiž způsobena především příchodem krátkých dnů a s tím spojeným nedostatkem světla.

Vzhledem k tomu, že slepice jsou zaneprázdněny hledáním potravy hlavně během dne, v zimě toho automaticky snědí méně. Proto osvětlení, které simuluje denní světlo, prodlouží fázi krmení, což zase podpoří tvorbu vajec. Tento trik běžně používají i komerční velkochovy.

Zatímco v létě je slepice „vzhůru“ 14 hodin, v zimě je to asi jen 10. K tomu, aby vyprodukovala vejce, ale potřebuje sníst určité množství potravy, které v zimě nestihne zkonzumovat.

Pokud se tedy rozhodnete prodloužit vašim slepicím den, nedělejte to večer. Začněte s tím ráno ještě za tmy, abyste zvýšili jejich včasný příjem potravy. Nepoužívejte ale příliš jasná světla a neosvětlujte celý jejich prostor.

Stačí pouze důležitá místa, jako je krmítko a napáječka. Neosvětlujte také místa, kde slepice spí. A večer použijte pro vypnutí světla raději stmívač, aby se stihly uvelebit na bidýlkách.

Dopřejte jim tuky

Dopřejte slepicím během zimy také kvalitní krmivo a dostatek vápníku. Poskytněte jim doplňky bohaté na tuky, jako jsou ořechy nebo slunečnicová semínka, přilepšete jim ovesnými vločkami nebo rozinkami. Dobrou volbou jsou i pivovarské kvasnice, bohaté na enzymy a minerály.

Foto: Shutterstock

Nenechte je nudit se

Krátké dny a špatné počasí, kdy se slepice drží raději v kurníku, vedou k jejich menšímu pohybu. A často se proto začnou i nudit. To může vést k jejich navzájem agresivnímu chování a i tento aspekt může mít negativní vliv na snášení vajec.

Jak tomu můžete předejít? Dopřejte jim suchou prachovou lázeň pro peří. Dejte jim do kurníku pařezy, které mohou použít jako rozhlednu. Zavěste jim na provaz hlávku zelí nebo jinou zeleninu či ovoce. Semínka jim schovejte do podestýlky.

Existují už ale i plemena slepic, která snáší vejce konstantně během celého roku a žádné zimní pauzy si nedělají. Pokud si tedy chcete zajistit produkci po celý rok, začněte se správným výběrem nosnic.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments