Už to ruplo. 1. ledna 2024 stopli Čechům největší finanční výhodu, kterou měli. Lidé až teď pochopili, o jaký balík peněz přišli

Možná si říkáte, že o takzvaném konsolidačním balíčku, který má za úkol dát do pořádku státní finance, se hodně mluvilo, ale vlastně na vás zatím neměl zase takový dopad. Pravdou ale je, že všechno to nabíhá postupně a jednotlivé věci se teprve začnou v plné kráse ukazovat.

Chudší o velké peníze

Už od 1. ledna 2024 například neplatí řada výhod, které Češi dosud mohli čerpat. Oni o tom ale neví, jelikož vyúčtování se obvykle provádělo až příští rok, kdy se podávala daňová přiznání. Ministerstvo financí to zkrátka udělalo velmi chytře.

Úsporná opatření začala platit už od letoška, avšak mnozí se o nich dozví až s velkým zpožděním. Jednoduše jim účetní oznámí, že na tu a tamtu slevu už nemají nárok. Pak to vezmou jako fakt a vlastně si ani tolik neuvědomí, o kolik peněz přišli.

Skutečně velkou ránou je přitom zrušení školkovného. To bylo bez přehánění největší finanční výhodou, jakou stát mnohým domácnostem poskytoval. A zároveň jednou z nejpodceňovanějších. Proto se za něj nikdo příliš nepostavil, když se rušilo. Až teď mnozí poznají, o kolik peněz vlastně přišli.

Foto: Shutterstock

Velký rozdíl oproti loňsku

Ještě loni bylo možné si z daní odečíst 17 300 Kč za výdaje spojené s dítětem umístěným ve školce. Mnozí se mylně domnívají, že se to týká pouze soukromých školek. Jenže tak tomu není, dnes se platí takřka v každé školce, a to i když je státní. Nějaká ta tisícovka měsíčně plus stravné, takže ono to na těch téměř dvacet tisíc za rok vystoupá.

Máme dvě děti a teď jsme s hrůzou zjistili, že jsme vlastně přišli o 35 tisíc korun, které jsme si mohli odečítat z daní. To teď už nepůjde a budeme to muset zaplatit z vlastního,” říká paní Alice. “To pro nás nejsou malé peníze, vždyť jsou to skoro tři tisíce měsíčně. Kde to najdete?

Čtěte také: S výchovným v Česku je konec. Státu došly peníze, doplatí na to důchodci

Podobné zjištění teď podstupuje spousta domácností a bude jich postupně přibývat. Do toho je ale potřeba připočítat ještě další zrušené úlevy, jako je třeba sleva na manželku. To je nějakých 25 tisíc ročně, ovšem od letoška už ho mohou čerpat jen ty rodiny, kde se starají o ratolest do tří let věku. Potom už nemají nárok, i když dosud měli.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
4 měsíců

Nyní ve zúčtování r. 2023jde všechno ještě postaru odečíst. Nedělala bych lidem v hlavách guláš… Školka se stejně odecitá jednou souhrnně za rok. Takže všechny tyto “výdobytky” balíčku naplno si užijeme příští rok, při vyúčtování r. 2024!

Arachnid
Arachnid
4 měsíců
Reply to  Jana

Šak přesně o tom se v článku píše. Takže jsme ze sebe trochu udělali hlupáka? 😀