Sluneční brýle jako zdravotní riziko. Chráníte správně svůj zrak?

Loading...

Venku svítí sluníčko a vy se těšíte na první koupání a opalování. Kůži si pečlivě natřete opalovacím krémem s vysokým UV faktorem. Uděláte totéž pro své oči? Chráníte důležitý orgán před škodlivým UV zářením?

Brýle jako nezbytný doplněk

Sluneční brýle nejsou jen ochrannou pomůckou. Velmi rychle se z nich stal slušivý doplněk a jsou součástí oblečení. Dámy si je s oblibou vplétají do účesu. Zajímavý je pohled zejména na ty, kteří v nočních klubech za zatemněnými závěsy mají na hlavě položeny sluneční brýle. Tam vám spolehlivou ochranu neposkytnou. Módní trendy a různé styly oblečení velí pořídit si slunečních brýlí hned několik, abychom je mohli dobře kombinovat. A když už koupíte více párů, dbáte o to, aby vás všechny spolehlivě chránily nebo vám mají jen slušet?

Nebezpečí se jmenuje nekvalitní sluneční brýle

Na první pohled nemusíte poznat kvalitní čočky ve slunečních brýlích od levných tmavých plastových fólií. Plastové čočky jsou bez jakýchkoliv povrchových úprav. Nebudou odolné proti poškrábání, protože nejsou tvrzené. Nemůžete počítat ani s antireflexem. Brýle, které koupíte v supermarketu nebo na tržišti za pár drobných neposkytují žádnou ochranu vašim očím před škodlivými UV paprsky. Intenzivní sluneční paprsky způsobují bolesti hlavy vedoucí až k migrénám, pálení očí a pocit suchých očí nebo nevolnost. Objevuje se zarudnutí a později i vady na rohovce nebo čočce.

Sluneční paprsky a onemocnění očí

Sluneční záření obsahuje ultrafialové paprsky, které poškozují vnější vrstvu rohovky. Nejprve se objevuje drobné pobolívání očí a slzení. Postižená osoba je světloplachá a častěji mrká nebo drží víčka sevřená. To může být nebezpečné například ve chvíli, kdy usedáte za volant. Sluneční paprsky odrážející se od vodní hladiny toto dráždění ještě umocní. Dlouhodobé vystavování UV záření poškozuje čočku a vede ke vzniku šedého zákalu. Poznamená i sítnici, dokonce se objevují benigní nádory a v nejtěžších případech i melanomy.

Správný nákup brýlí

První vaše kroky by měly vést do oční optiky, kde vám poradí s nákupem slunečních brýlí. Vždy vsaďte na prověřené značky. Ty jsou zárukou ochrany zraku. Nemusíte si kupovat několik kusů brýlí. Stačí jen jedny. Ale takové, co plní spolehlivě funkci a jsou zárukou zdraví pro vaše oči.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na