Sluníčko dokáže být pěkně nebezpečné. Už jedno spálení dramaticky zvyšuje riziko rakoviny kůže

Léto začalo před pár dny a spolu se začínajícími prázdninami vyhání lidi k vodě nebo zkrátka jen ven. Jako každý rok, také letos pravděpodobně mnozí podcení sílu slunečních paprsků a k večeru zjistí, že to s pobytem venku bez patřičné pokrývky nebo ochrany v podobě slunečního krému přehnali.

Většina lidí nad tím mávne rukou a snad si příště dá větší pozor. Spíše však proto, že popálení kůže je nepříjemné a chvíli trvá, než se zahojí. Málokoho napadne, že si takovým spálením právě znatelně zvýšil riziko nebezpečného onemocnění, kterým je rakovina kůže. Šanci na výskyt této nemoci zvyšuje každé jedno spálení. Pokud jste se však párkrát v životě spálili, nemusíte se hned strachovat. Riziko máte sice vyšší, ale stále na dost nízkých úrovních, takže se nemoc s drtivou pravděpodobností neprojeví.

Nebezpečí hrozí z UV záření, nikoliv samotné spáleniny

Riziko však samozřejmě naroste úměrně s větším počtem spálenin od sluníčka. Často se přitom chybně domníváme, že to špatné a nebezpečné je samotné spálení. Ale tak tomu není – jde jen o přirozenou reakci kůže a jakýmsi varováním. Riziko však zvyšují UV paprsky, které kůže vstřebá a které ničí genetický materiál kožních buněk. Proto se může rakovina kůže projevit i u lidí, kteří mají pocit, že se v životě nespálili. Opravdu je kůže nemusí bolet, ale pokud byli déle na sluníčku, záření napáchalo své škody, obzvlášť pokud bylo umocněno ozonovou dírou.

Obzvlášť nebezpečný je dlouhý pobyt na ostrém sluníčku v mladistvém věku. Jakékoliv větší UV záření, které vaši kůži potká do dvaceti let věku, zvyšuje riziko rakoviny ještě více. Nebezpečné jsou v této souvislosti také solária, která mohou využívat i mladší osoby. Zdravá však nejsou ani pro starší.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments