Slupky z melounu nikdy nevyhazujte. Zahrádkáři vám za ně ještě rádi zaplatí

Meloun patří k nejoblíbenějšímu ovoci, jaké nám zpříjemňuje horké letní dny. I když se v jeho případě kuchaři a zemědělci přou, jedná-li se o ovoce nebo zeleninu, nerozhodný výsledek jim nikterak neupírá na oblíbenosti.

Navíc je meloun skvělým pomocníkem při dodržování pitného režimu a obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů.

Poslouží jako hnojivo i repelent

Čím více ho ale sníme, tím větší množství odpadu získáme. Slupky z melounu jsou objemné, nestravitelné a protože se k ničemu nehodí, často končí v koši. A to je škoda. Zahrádkářům totiž dokáže pomoci nejen s hnojením záhonů, ale i v boji se škůdci.

Nejjednodušší je samozřejmě přidat slupky do kompostu, kde se rozloží. Skvěle se ale hodí i k mulčování. Stačí je zbavené dužiny nasekat nadrobno a použít kolem rostlin jako mulč.

Pomohou udržet v půdě vlhkost a zabrání i růstu plevele. Díky vysokému obsahu draslíku a hořčíku jí dodají živiny, a v neposlední řadě ochrání rostliny před škůdci.

Postačí vydlabané melounové slupky jen tak poházet na záhony. Mravenci, mšice nebo mandelinky se budou vaší zahradě obloukem vyhýbat. Melounové slupky navíc neodolatelně přitahují slimáky, které potom jednoduše vysbíráte.

Chováte-li slepice, nechte je slupky sezobat, určitě je potěšíte.

Foto: Shutterstock

Užijte si džem nebo svačinku

Slupky z melounu ale využijete, i když nemáte zahradu. Můžete je nakládat a získáte skvělou letní svačinu. Odkrojte bílý vnitřek, nakrájejte ho na proužky a vložte do uzavíratelných sklenic. Přidejte podle chuti třeba česnek, křen nebo kopr a zalijte vychlazenou převařenou osolenou vodou. Nechte 10 dní odstát a potom si nechte chutnat.

Ze slupek si dokážete uvařit i džem. Bílou dužinu nakrájejte a dejte na 2 hodiny vařit do vody se 2 lžícemi jablečného octa. Po uplynutí této doby dužinu propláchněte a znovu povařte s želírovacím cukrem a citronovou šťávou do zhoustnutí. Potom už jen naplňte do sklenic.

Slupky z melounu proti stárnutí

Slupky z melounu vám poslouží i jako skvělá pleťová maska. Díky obsahu tolika prospěšných látek vykazují významné účinky v boji proti vráskám a stárnutí pleti. Postačí je rozmixovat, nanést na obličej a nechat 20 minut působit. Vaši pleť skvěle hydratují a už na 1. pohled oživí.

Co s nezralým melounem? Zmrzlinu

A ještě malý tip na závěr. Koupili jste meloun, který navzdory pečlivému výběru nebyl zralý ani sladký. Udělejte z něj úžasnou zmrzlinu. Vydlabejte vnitřek, nakrájejte na kostičky, přidejte med, šťávu z citronu, jogurt, prostě cokoli máte rádi. Ponorným mixérem vše, vložené zpět do vydlabané části, rozmixujte a dejte zamrazit. Vaše děti vám za takovou pochoutku utrhají ruce.

Foto: Shutterstock, zdroje: ehow, Rustic Wise

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments