Smíchejte křen s octem a počkejte 5 dní. Zimou projdete bez choroby i bez léků

Přicházejí měsíce, které máme kromě chladného počasí spojeny také s nadměrným výskytem nejrůznějších respiračních chorob, což letos platí ze známých příčin přinejmenším dvojnásob. Mnozí se tak už dopředu zásobují nejrůznějšími léky, které však mají řadu vedlejších účinků. Nachlazení, slabší virózy či třeba problémy s dutinami však můžete vyřešit mnohem elegantněji a zdravěji. Stačí vám k tomu dvě běžně dostupné suroviny.

Uvolní nosní dutiny a zbaví bolesti hlavy

Pravdou je, že záněty nosních dutin patří k velmi nepříjemným stavům. Máte rýmu, ucpaný nos a bolest hlavy. Celkově je vám pod psa a nechce se vám vůbec nic dělat. Podle některých průzkumů toto za podzim a zimu zažije každý třetí člověk. Pravdou také je, že vůči takovým problémům jsme často bezradní. Ani léky na ně nemusí spolehlivě zabrat.

Odpradávna používaná metoda ale za zkoušku rozhodně stojí. Zkuste vsadit na léčivou sílu křenu. Ukazuje se, že v boji proti zánětu dutin a bolestem hlavy je velmi účinný. O jeho efektech se ví již staletí. Ostatně staří Řekové na to mají i přísloví: “Ředkvička má váhu olova, řepa váhu stříbra a křen váhu zlata.

Foto: Shutterstock

Připravte si léčivou směs

Příprava je velmi jednoduchá. Stačí nastrouhat čerstvý křen a nalít do něj vinný ocet. Smíchejte vše pořádně dohromady a nalijte do půllitrové láhve, kterou následně dobře utěsněte. Tuto směs nechte odpočívat v pokojové teplotě po dobu deseti dní. Občas jí nezapomeňte protřepat.

Po uplynutí této doby láhev několikrát denně otevřete a vdechujte aromatickou směs po dobu přibližně pěti minut. Případně můžete do směsi namočit kus látky a tu si v noci přikládat na čelo. Tento postup opakujte pět dní. Problémy se zánětem nosních dutin a nepříjemné bolesti hlavy spolehlivě odezní.

Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Verywellfit

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Carp
Carp
2 let

Tak pět nebo deset dnů? Ono je to ostatně jedno, stačí použít čestvý strouhaný křen.

Jan z Rokycan
Jan z Rokycan
2 let

Nejsilnější křen je ze hřbitova

Miroslav
Miroslav
2 let

Křen je nejlepší s uzeným, tlačenkou a vařeným kolenem.