Smrkáte příliš vehementně? Pozor na to, mohli byste přijít k úrazu

Kašel a ucpaný nos dokáží být pěkně nepříjemné a donutí vás sáhnout po balení kapesníčků. Sotva jeden rozbalíte, z plných sil se do něj úlevně vysmrkáte a máte na chvíli klid. Ne vždy to ale dopadne dobře.

Nedávno se jedné Britce přihodila nemilá zkušenost, kdy si při příliš vehementním smrkání zlomila kůstku v oční jamce. Žena zkrátka smrkala tak tvrdě, až jí praskla kůstka, což vyústilo v nepříjemnou prasklinu.

Krátkodobá ztráta zraku

Krátce poté, co se dotyčná silně vysmrkala, ztratila na chvíli v obou očích zrak. Po dvou hodinách začala krvácet z levné nosní dírky a kůže kolem levého oka otekla. V dalších hodinách se přidala bodavá bolest a problém s viděním. Nebylo tedy na co čekat a na řadu přišla návštěva pohotovosti. Kontrola na CT ukázala, že žena utrpěla zlomeninu v levé oční jamce, konkrétně jedné z kůstek, která obklopuje oko.

Podle odborníků vzniká při smrkání poměrně značná síla. Nicméně není obvyklé, aby při něm docházelo ke zlomeninám.

Kouření rozhodně nepomáhá

Proč něco takového potkalo tedy právě tuto ženu? Bližší rozbor případu ukázal, že jde o silnou kuřačkou, která vykouří jedno balení cigaret denně. Kouření přitom mění tlak v nosních dutinách, které jsou umístěny v blízkosti očních jamek. To způsobí dvojnásobek normálního tlaku a může být velmi nebezpečné.

Podobný případ se může při opravdu vydatném smrkání přihodit také lidem, kteří mají obecně slabší kosti.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments