Smutná oběť koronaviru. Podlehl mu šéf finančního úřadu, který chtěl chránit zaměstnance

To, že příchod koronaviru s sebou přinese také neuvěřitelné příběhy, bylo jasné od samého počátku, kdy se tu nákaza začala šířit. Tento příběh je ale bohužel tragický.

Promořený finanční úřad

Jedním z prvních ohnisek nákazy v České republice se stal finanční úřad na Praze 10. Začátkem března se do práce vrátila úřednice z dovolené v Itálii, která zřejmě záhy nakazila svou kolegyni. Obě byly mezi prvními pozitivně testovanými na nový typ koronaviru. Následně se potvrdily ještě další čtyři případy mezi zaměstnanci. Pravděpodobně se však z tohoto ohniska nakazilo lidí mnohem více, a to včetně veřejnosti.

Nemuselo tomu tak ale být, pokud by se zasáhlo včas, jak chtěl i ředitel finančního úřadu Jindřich Menčík. Ten se sám koronavirem nakazil a dnes nemoci Covid-19 podlehl. Informoval o tom novinář Jan Tuna na své facebookové stránce. Úmrtí následně potvrdil mluvčí ministerstva financí.

Úřad chtěl uzavřít, ale dostal zákaz

Nebylo mu ani 60 let. Ředitel se pokusil ochránit své lidi a veřejnost, chtěl úřad uzavřít a ve středu 11. března ráno na dveře umístil ceduli Z technických důvodů zavřeno. Na pokyn z vyšších míst ale musela být cedule ještě to ráno stržena a finanční úřad otevřen,“ popsal Jan Tuna.

Podle informací zaměstnanců finančního úřadu, kteří do jednoho svého šéfa chválí jako srdečného a statečného chlapa, dokonce o uzavření budovy rozhodla příslušná hygienická stanice. Pravděpodobně kvůli špatné komunikaci ale Finanční ředitelství, případně Ministerstvo financí nařídilo, aby úřad fungoval dále.

Uzavřen byl až za další dva dny. Mezitím ho navštívily stovky lidí z řad veřejnosti. Předně ale došlo k šíření nákazy mezi zaměstnanci. A ta si nyní vybrala svou smutnou oběť.

Foto: Finanční správa

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.