Úmrtnost na koronavirus je šestkrát nižší v zemích, které očkují proti TBC, potvrdili vědci. Česko mezi ně patří

Sto let stará vakcína proti tuberkulóze slaví úspěchy v nečekané chvíli, kdy lidstvo ohrožuje nový typ koronaviru. Nová studie potvrdila, co mnozí opatrně naznačovali a v co jsme všichni doufali. Země, které prováděly plošné očkování vakcínou Bacillus Calmette-Guérin (BCG), mají v boji proti koronaviru velkou výhodu. Vakcinace totiž posílila jejich kolektivní imunitu, a tak je v nich úmrtnost na nemoc Covid-19 takřka šestkrát (přesně 5,8krát) nižší než v případě zemí, které takzvanou kalmetizaci neprováděly, tedy například Itálie nebo Španělsko, kde jsou ztráty na lidských životech obrovské. Naopak například Česká republika proti tuberkulóze plošně očkovala až do roku 2010. Většina populace je tak proočkována.

Zázračná vakcína

Vakcína BCG byla vyvinuta před více než sty lety a představovala obrovský zlom v boji s nemocí, která předtím ohrožovala lidstvo dlouhá desetiletí. Látka pochopitelně působí především proti tuberkulóze, která je bakteriální infekcí. Jenže v posledních letech byly prokázány její pozitivní účinky na celý imunitní systém. Vědci zatím neví jak, ale ukázalo se, že vakcína chrání i před dalšími patogeny, a to včetně virů.

Čtěte také: Česká firma nabízí lék na koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví ho odmítlo

Vakcína, která dnes stojí asi 500 Kč, už v předchozích zkouškách dokázala, že výrazně vylepšuje reakci imunitního systému na patogeny a dokáže tělo velmi dobře bránit před různými patogeny. Ostatně, její sílu dokládá i to, že v případě očkování v dětství dokáže před tuberkulózou ochránit na celý život.

Přesný způsob, jakým kalmetizační vakcína pomáhá odhánět další infekce, je vědcům zatím utajen. Je ale velmi pravděpodobné, že nějakým způsobem vylepšuje mechanismy imunitního systému. Tyto „druhotné efekty“ vakcíny už dávno nejsou jen nějakou pověrou, ale medicínsky doloženým jevem, který uznala i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Souvislost, kterou nelze popřít

Vědci z amerického ústavu Johns Hopkins se zaměřili přímo na aktuální souvislosti. Zkoumali, jak moc plošná vakcinace souvisí s úmrtností na koronavirus v té které zemi. Právě počet úmrtí je dnes asi jediným pevným statistickým bodem, kterého se můžeme držet, protože různé země testují v odlišných množstvích a má se za to, že skutečné promoření populace je mnohem vyšší.

Čtěte také: Rektor Univerzity Karlovy vyzývá vládu: Zastavte to, jinak zdevastujete zemi

Poté, co jsme zohlednili ekonomický stav, rozsah starší populace a epidemiologickou křivku zkoumaných zemí, jsme došli k závěru, že vztah mezi použitím vakcíny BCG a nižší úmrtností na Covid-19 je neoddiskutovatelný,“ stojí v závěru studie.

Aktuálně běží několik klinických zkoušek, které ověřují možnost využití vakcíny v boji s novým typem koronaviru. Například v Austrálii se zkoušky účastní 4000 lékařských pracovníků. Právě oni potřebují posílení imunity ze všeho nejvíce.

Nedá se přitom očekávat, že vakcína proti tuberkulóze by sama o sobě zamezila šíření koronaviru, ale pokud vyjdou i klinické zkoušky, může vést k výraznému omezení počtu úmrtí. Tím by se zároveň zmenšila hrozba, kterou virus aktuálně představuje.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments