Snědli jste příliš mnoho cukru? Škody na zdraví ještě můžete zvrátit, pomůže rychlá náprava

Bohatá vánoční tabule svádí ke hříchu a málokdo mu dokáže vytrvale odolávat. V této době zkrátka jíme více, než bychom měli a obzvlášť to platí o potravinách, které obsahují vysoký podíl cukru. Ten přitom pro lidské tělo není vůbec prospěšný. Ne nadarmo se mu někdy přezdívá “bílý jed”. Nebojte, pokud si ho jednou za čas dopřejete nad míru, zase tolik to s vámi neudělá. Máte-li však po konzumaci nadměrného množství cukrovinek špatný pocit, ještě to můžete napravit.

Uvědomte si, co se stalo

Na úvod je dobré si sesumírovat, co se vlastně stalo a co vedlo k tomu, že jste takovým způsobem zhřešili. “V okamžiku, kdy si dáte do úst něco sladkého, čelíte návalu dopaminu, což je hormon, díky kterému se cítíte výborně a který má návykové vlastnosti,” říká odbornice na výživu Amanda Bontemoiová.

Když zkonzumujete rafinovaný cukr, nezačne se rychle trávit a naopak proniká žaludeční stěnou a stimuluje slinivku břišní k nadměrné sekreci inzulínu. Cukr se dostává do krve a slinivka vylučuje inzulín. Naruší se metabolická rovnováha v mozku dochází ke změnám. Člověk si na příval dopaminu rychle zvykne a má potřebu si ho dopřávat častěji ve větších dávkách.

Dejte si arašídové máslo a zeleninu

Dopřejte si potraviny, které jsou bohaté na výživné látky a které odvrátí škody, jež napáchal cukr. Rafinovaný cukr ničí střevní bakterie, jež tvoří vitamíny skupiny B.

Pokud si dáte lžíci arašídového másla nebo hrst ořechů, tělo tím získá zdravý tuk a bílkoviny. Nebo si zkuste dát zeleninu, která obsahuje vlákninu. Ta dokáže zpomalit absorpci jednoduchých cukrů.

Běžte na procházku

Možná jste si všimli, že jakmile sníte větší množství cukru, nejraději byste si lehli. Tomu je ale potřeba se za každou cenu vyhnout. Naopak vám pomůže pohyb. Nemusíte rovnou vyrážet do posilovny. Stačí, když vyběhnete schody nebo se projdete. Studie publikovaná v časopise Diabetes Care zjistila, že lidí, kteří si po každém jídle dají alespoň patnáctiminutovou procházku, mají v těle nižší hladinu cukru v krvi, než ti, kteří se procházeli 45 minut odpoledne nebo před večeří.

Vánoční cukroví dokáže svést k tomu, že člověk najednou zkonzumuje obrovské množství cukru. / Foto: Pixabay

Čaj s citronem

Zelený čas a citron patří mezi diuretika, v důsledku čeho strávíte více času na toaletě. Přestože tak nedostanete cukr přímo z těla, díky zelenému čaji s citronem ho ledviny zpracují rychleji. Nezapomínejte ale ani na pitný režim v podobě obyčejné vody, která zaplní žaludek.

Naplánujte si snídani na další den

Po dni, ve kterém jste zhřešili, je třeba si naplánovat vyváženou snídani. Dejte si například omeletu se zeleninou a plátkem celozrnného toustu. Skvělé je také avokádu. Vyhněte se ale raději kávě, která je sice skvělým životabudičem, ale většina lidí si jí dopřává s velkou dávkou cukru.

V době vysokého příjmu cukrovinek si alespoň odpusťte kávu s cukrem. / Foto: Pixabay

Zbavte se cukrovinek

Váš mozek je stále pod vlivem dopaminu, a tak je zapotřebí odstranit jakékoliv pokušení. Zbavte se proto vánočního cukroví. Přineste ho například práce, kde se po něm jen zapráší. Řada studií potvrdila, že pokud mají lidé pochutiny na očích, konzumují jich mnohem více.

Zapomeňte na pocit viny

Nemá cenu se neustále obviňovat z toho, že jste jednou podlehli. Možná to nakonec nebude tak zlé, jak si myslíte. Podle jednoho výzkumu byste museli zkonzumovat přibližně 3500 kalorií, abyste přibrali kilo tuku. To je přibližně 44 čokoládových tyčinek. I když jste jednou snědli velké množství cukrovinek, neznamená to, že hned přiberete.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments