Sousedka nám kouří na balkoně. Snadný způsob, jak s tím v Česku udělat utrum

Sousedské vztahy mohou být komplikované, zejména pokud se potýkáte s kouřením souseda na balkóně, které proniká do vašeho bytu. Přesto existují efektivní způsoby, jak tento problém řešit a obnovit klid ve vašem domově.

Kouření na balkóně se může zdát jako malichernost, ale pro ty, kteří s tím mají dennodenně co do činění, to může znamenat značné nepříjemnosti. Kouř, který se valí do bytu, může způsobovat nejen nepříjemný zápach, ale i zdravotní potíže.

Komunikace jako první krok

Nejdříve se doporučuje pokusit se o přátelský dialog se sousedem. Mnoho lidí si nemusí být vědomo toho, že jejich kouření může ostatním vadit. Přímá, ale zdvořilá komunikace může vést k rychlému a jednoduchému řešení.

Sdružení vlastníků jednotek (SVJ) a stanovy

Pokud přímá komunikace nepřinese výsledky, může být dobré obrátit se na SVJ vašeho bytového domu. Některé bytové komplexy mají ve svých stanovách jasně stanovená pravidla týkající se kouření na společných prostorech, včetně balkonů. Pokud vaše SVJ taková pravidla nemá, můžete navrhnout jejich zavedení​​.

Foto: Shutterstock

Právní kroky

V krajním případě, pokud ani SVJ ani přímá komunikace nepomohou, můžete zvážit právní kroky. Právo na ochranu před tabákovým kouřem je zakotveno v několika legislativních normách a může zahrnovat i možnost požadovat náhradu za morální či zdravotní škodu způsobenou kouřením. Je však důležité mít na paměti, že tento krok by měl být poslední možností, vzhledem k náročnosti a potenciálním nákladům soudního řízení​​.

Závěr

Kouření souseda na balkóně může být obtěžující, ale existují způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat. Od přímé komunikace přes intervenci SVJ až po možné právní kroky – je důležité zvolit správný přístup s ohledem na specifika vaší situace. Vždy je lepší začít méně razantními metodami a postupovat dále jen pokud je to nutné.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
2 měsíců

Zakázat chodit v trenkach, nebo zivat na balkonone ,magoři. Na 10minut v 16h a pak dost .

Karel
Karel
2 měsíců

Neexistuje žádná síla která by zakázala kouření ve vlastním bytě.

Dany
Dany
2 měsíců

Už by se ty nekuřáci hnusný měli uklidnit!Docílili toho že se v hospodách a restauracích nesmí kouřit.Ani na zastávkách,pomalu nikde.Nejdriv držkovali že diskriminace a že diskriminují oni nás,to je vlastne v pohodě.Z toho důvodu nedělám kšeft ani v hospodách,ani v restauracích.At zavedou zpět kuřáci a nekuřáci,pak jim budu dělat kšefty.Do té doby neexistuje!!!!Na zahradě si dám grill ,pivo, panáka,cigaretu a to vše za polovic a bez nervů.

Jiří
Jiří
2 měsíců

Kouř pokud kouří na svém balkoně my nevadí. A komu to vadí ať se odstěhuje.

Jiří
Jiří
2 měsíců
Reply to  Jiří

Pokud kouř zůstane na jeho balkoně, tak mi to také nevadí. To je logika co ty demente.