Souvisí autismus s očkováním? Nová studie konečně přinesla odpověď

Očkování se v posledních letech stalo velkým tématem. Přibývá rodičů, kteří odmítají očkovat své děti s vysvětlením, že pro organismus to znamená značnou zátěž a může dokonce vést k rozvoji závažného onemocnění známého jako autismus. Na druhé straně pak obyvatelstvo ztrácí proočkovanost a schopnost bránit se vysoce infekčním nemocem jako jsou například spalničky nebo zarděnky.

Jedna studie napáchala mnoho zla

Odkud se vlastně podezření na to, že očkování podporuje rozvoj autismu, vzalo? Možná se budete divit, ale „do oběhu“ se dostalo na základně značně amatérsky provedené studie z roku 1998, které se účastnilo pouhých 12 dětí. Právě tato studie na další roky znejistila rodiče po celém světě a mnohde, Českou republiku nevyjímaje, vedla až k manickému odmítání očkování. Navzdory tomu, že později byly závěry této studie dementovány a lékař Andrew Wakefield kvůli závažným chybám ztratil svou aprobaci, škody už byly napáchány.

Proto je velmi cenná aktuálně publikovaná studie pocházející z Dánska. Na rozdíl od zmíněné zfušované práce se opírá o skutečné vědecké výsledky a především těžko zpochybnitelná data o 650 000 dětech, jež byly sledovány po dobu 10 let. Vědci se snažili zjistit, zda autismus častěji poskytuje děti, které byly očkovány proti zarděnkám, příušnicím, spalničkám a dalším nemocem.

Popření konspiračních teorií

Výsledek? Očkování v žádném případě nezpůsobuje zvýšené riziko autismu, uvádějí vědci v odborném časopise Annals of Internal Medicine. Dokonce to neplatí ani pro děti, které jsou geneticky zatížené, tedy v případech, kdy už se v rodině autismus objevil. Vědci nemohli potvrdit ani hypotézu, že je autismus diagnostikován v určitém časovém období po očkování.

Pravdou je, že vědci a lékaři nikdy nepochybovali o prospěšnosti očkování a že řada dřívějších studií doložila nesmyslnost podobných teorií. „V ideálním světě bychom se ve zkoumání očkování věnovali opodstatněným hypotézám a nikoliv konspiračním teoriím,“ komentoval americký vědec Saad Omer závěry studie. Poukazuje tak na to, že se současná věda musí zaobírat rozptylováním falešných zpráv.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Marie Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Marie
Host
Marie

Zkušenosti matek,kterým po očkování zůstalo postižené dítě,které zapomene co umělo a vrátí se vývojově o měsíce zpět a musí absolvovat drahou léčbu,rehabilitace jsou tedy lživé? Takové studie jsou jenom podporou byznysu vakcinologických firem.

Loading...