Speciálně namočený hadr zamezí tomu, aby se vám doma na površích usazoval prach. Už ho nebudete muset utírat

Bohužel zatím neexistuje nábytek, který by dokázal odpuzovat prach sám o sobě. Proto ho musíme v pravidelných intervalech odstraňovat sami. A samozřejmě, čím jsou tyto intervaly delší, tím lépe pro nás. Utírání prachu totiž málokdo zařadí mezi činnosti, které ho bůhvíjak naplňují.

Existuje několik způsobů, jak docílit toho, že prach vám na nábytek už nesedne. Nebo alespoň ne tak rychle. Patří mezi ně voskování, utírání hadříkem namočeným v roztoku s aviváží nebo různé antistatické prachovky, které působí jako odpuzovače prachu.

Místo chemie poslouží citron

Méně se ale ví, že bojovníkem proti prachu se může stát i obyčejný citron. Lépe řečeno sprej, který si z něj vyrobíte. Opět se vám snažíme ukázat varianty, kterými můžete, mnohdy i mnohem efektivněji, nahradit drahá chemická čistidla levnějšími přírodními preparáty. Těší nás, pokud ušetříme nějaké peníze vám a životní prostředí ochudíme o další dávku chemie, vylitou posléze do odpadu.

Vyrobte si sprej proti prachu sami

K výrobě odpuzovače budete potřebovat 2 dcl olivového oleje, kůru z 1 citronu, šťávu ze 1/4 citronu a lžičku tymiánu. Jedinou nevýhodou tohoto zázraku je, že se musí nechat 2 – 3 týdny louhovat. Pokud s tím ale počítáte dopředu, vždycky si s předstihem začnete připravovat nový.

Do menší zavařovačky odměříte olej, přidáte ostatní ingredience, uzavřete víčkem a schováte do ledničky. Během louhování sklenici občas protřepte. Po uplynutí potřebné doby obsah přeceďte, pevné části vyhoďte a olej nalijte do rozprašovače. Potom už jen zlehka postříkejte směsí nábytek a prachovkou vytřete. Uvidíte, jak se bude se lesknout a vonět. A jak dlouho na něj nebudete muset sáhnout.

Foto: Shutterstock

Pomůže i tymián

Olej udělá prach hustějším, bude se pěkně stírat, nebude se vířit a usedat na polici o kus dál. Citronová kůra zafunguje jako bojovník s mastnotou, který uvolní i špinavé skvrny. Tymián také pomáhá čistit a odstraňovat prach a navíc mu zabrání v brzkém návratu. Citronová šťáva potom ještě znásobí účinky kůry a místnost krásně provoní. Nezapomeňte směs protřepat před každým použitím.

Rychlejší varianta s čajem

Nechcete-li tak dlouho čekat, rychlejší je varianta z čajových sáčků. Svařte 3 šálky vody a nechte v nich vylouhovat 2 sáčky černého čaje. Potom do čaje vymačkejte celý citron, protřepejte a opět přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Tento roztok je připravený k okamžitému použití. Nastříkejte ho na prachovku a otírejte všechna zaprášená místa.  

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments