Soused nám kouří na balkoně. Jednoduchý způsob, jak mu definitivně zatnout tipec

Sousedské spory jsou nikdy nekončícím příběhem. V některém bytě neustále štěká pes, jinde vám sousedé zasahují do vašeho pozemku a někde zase sousedi kouří na balkoně tak, až je ve vašem vlastním bytě nedýchatelno. Co s takovým sousedem?

Obtěžování kouřem

Nekuřáci se obvykle cítí kouřem z cigaret obtěžováni. Někde venku nebo na zahrádce v restauraci se to obvykle dá vydržet. Ale pokud vám sousedi kouří přímo do oken a vy jste kouřem zasaženi ve svém vlastním bytě, nejspíš vám to brzo začne lézt na nervy.

Jenže je poměrně těžké si s tím poradit, protože právo sousedů kouřit se bije s vaším právem nedýchat špinavý vzduch.

Když je balkon součástí společných prostor

Jestliže balkon patří do společných prostor vlastníků jednotek nebo družstva, dá se s tím něco dělat. Můžete v rámci schůzí nechat hlasovat o tom, že je zakázáno ve společných prostorách, včetně balkonů kouřit. Zároveň můžete rovnou nechat stanovit sankce, pokud bude toto pravidlo porušeno.

Rozhodně je to cesta, jak zakázat kouření na balkonech jednou provždy.

Foto: Shutterstock

Když je balkon vlastnictvím kuřáka

Pokud balkon patří k bytu dotyčného kuřáka, těžko mu můžete zakazovat, aby si na něm dělal, co chtěl, včetně kouření.

Nicméně rozhodně stojí za to zkusit se domluvit. Zvlášť pokud máte malé děti nebo jste třeba astmatici, mohli by vám sousedi vyjít vstříc. Důležité je komunikovat v klidu a snažit se vysvětlit vaše důvody, proč vám jejich kouření vadí a že je extrémně cítit ve vašem bytě.

Co dělat v případě, že je kouř v bytě nesnesitelný

V případě, že vám kouř do bytu vniká opravdu extrémně, případně jsou od něj třeba pachem nasáknuté stěny vašeho bytu či textilie a sousedi odmítají spolupracovat, můžete věc řešit žalobou. V případě, že jsou kouřem poškozeny věci ve vašem vlastnictví, rozhodně budete mít šanci na úspěch – a také na náhradu škody.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
David
David
6 měsíců

No to jsou tady na …

Vyřešit se to dá snadno – jakmile někdo začne hulit , vezmu osvěžovač a celou dobu, co hulí, tak ho “osvěžuji”. :-)))