Speciální příspěvek pro důchodce. Stát jim dá každý měsíc tisíce korun navíc, Jurečka oznámil zásadní věc

Není třeba velké nadsázky na to, aby se dalo tvrdit, že v důchodech po chystaných změnách nezůstane kámen na kameni. Takzvaná důchodová reforma velmi pravděpodobně projde a přinese obrovské množství změn, na které si lidé budou muset zvykat. Nutno totiž říct, že pro ně nebudou kdovíjak pozitivní.

Nebude všechno špatné

Vše se totiž nese v tom duchu, že je třeba důchodový systém více šetřit. To znamená, že budou nařízeny pozdější odchody do penze a zároveň se počítá s tím, že důchody budou nižší. Nikoliv snad v absolutních částkách, ale v poměru vůči průměrným mzdám. Dnes jsme tedy zřejmě dosáhli vrcholu v tom, co se kdy bude v tomto poměru vyplácet.

Stát zároveň stále více začíná zdůrazňovat, že lidem nemusí stačit jejich důchod na to, aby si udrželi solidní životní standard. Jistě, pobírání této dávky by vás mělo uchránit před nějakým živořením, ovšem je rozhodně dobré do důchodu odejít s nějakou tou našetřenou korunou. Případně je tu druhá možnost, a to přivýdělky k penzi, případně setrvání v práci, navzdory tomu, že už můžete jít do důchodu.

Právě posledně jmenovanou možnost chce stát výrazným způsobem podporovat. Důchodcům, kteří budou ochotni oddálit svůj odchod do penze, se totiž bohatě odmění. Odpustí jim totiž platby důchodového pojištění, a to se může opravdu hodně vyplatit.

Už se to skutečně vyplatí

Dnes platí, že pracující lidé mající nárok na důchod musí nadále odvádět sociální pojištění, což nedává smysl. Svým způsobem už své zaplatili a teď by měli mít nárok na čerpání. Když tak ale nečiní, musí platit dále. To mnohé od další pracovní činnosti spíše odrazuje, než aby je to k ní podporovalo.

Nově by se to mělo celé změnit. Pakliže bude člověk v důchodovém věku pracovat, nebude mu strháváno sociální pojištění ze mzdy. Z hrubého platu tak ušetří 6,5 %, což není zrovna málo peněz. Jsou to hravě tisícikoruny každý měsíc.

Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Musí si nově doběhnout do banky a tam je zkasírovat každý měsíc

Když si to potom spočítáte, zjistíte, že se to může opravdu vyplatit. Na jedné straně si totiž polepšíte v čisté mzdě, na straně druhé si takto zvyšujete důchod, který budete později čerpat. Za každé tři další odpracované roky se průměrný důchod zvedne přibližně o 4 tisíce korun měsíčně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
13 dní

Za průměrným důchodem se schovávají gauneři s důchody přes sto tisíc, nebo dokonce s důchodem přes čtvrt miliónu měsíčně, obyčejný starobní důchodce si může nechat zdát o průměrném důchodu. Mnoho starobních důchodců nebere ani deset tisíc. U starobních důchodů platí pořekadlo o dvou důchodcích, z nichž jeden snědl celé kuře a druhý důchodce hladověl, ale oba snědli v průměru půlku kuřete. Průměrný plat je nesmírně zavádějící a demagogický výraz, který nalézá uplatnění v propagandě, ale ne v realitě. Padouši pochopitelně žonglují s výrazem “průměrný důchod”.

Pavel
Pavel
30 dní

A z čeho mají ti budoucí důčhodci šetřit? Fabriky v tom Čechystánu krachují nebo se stěhují kvůli drahoté která tu je díky Fialově pětidemolici.Jinak.Ty články kolem těch důchodců jsou tendenční a poplatné tomuto režimu. Ten důchodce rád nemá.Mění se jen úvodní titulky ale obsah je v mnoha případech stejný.Ilustrační fota “šťastných” penzistů s notebooky na klíně nebo v nějakém kanclu nedávají smysl.Smysl by měla fotka předdůchodce nebo důchodce který je nucen ještě makat aby neživořil jak vypadá ve špinavých montérkách s kruhama pod očima od únavy po noční šachtě v montovně nebo v těžkém provozu.

Adam
Adam
26 dní
Reply to  Pavel

Jurečka a ta vládní nemyslící banda je největší zlo pro tuto republiku a občany. Poskoci západu s EU.

František Nosek
František Nosek
1 měsíc

Co to tu zvanite?? Vždyť průměrný důchod vykazuje té přes 20 tis měsíčně už více než dva roky a on bude teprve někdy – kdy ? Vůbec se nedivím, že autorka prošla tolika novinami, když tam psala takové nesmysly.