Žaluzie vyčistím komplet za 10 minut. Je na to jednoduchý postup, který ale lidé neznají

Žaluzie dobře slouží, ale jakmile dojde na jejich čištění, nejraději bychom dali ruce pryč. Nejedna z nás se u umývání žaluzií rozčilovala a vztekala, zoufala si a litovala se. Tak zlé to být nemusí. Přečtěte si několik tipů, jak snadno, rychle a dobře vyčistit žaluzie. Rada na začátek. Žaluzie vždycky čistíme z celých oken nejdříve. Bude z nich totiž stékat špinavá voda, která zašpiní skla a rámy.

Suchá varianta

Přineste si vysavač a na hadici nasaďte násadu s kartáčkem. Tímto kartáčkem žaluzie jednu po druhé důkladně vysajte, nejprve z jedné, pak z druhé strany. Potom na ruku natáhněte bavlněnou rukavici nebo ponožku, každou lamelu obejměte prsty a plynulým pohybem z ní setřete prach.

Mokrá varianta

Pokud suché čištění nestačilo, vezměte si na pomoc teplou vodou s trochou octa. Otočte žaluzie spodní, méně špinavou stranou k vám. Utěrku z mikrovlákna namočte do octové vody, pořádně vyždímejte a setřete žaluzie jedním směrem, shora dolů a pak z jedné strany na druhou. Až budou čisté, přetřete je ještě suchou utěrkou. Nakonec žaluzie přetočte na druhou stranu a postup opakujte.

Stará ponožka a ubrousek do sušičky

Hospodyňky v zahraničí čistí žaluzie tak, že rozprašovačem nastříkají ocet na starší ponožku, kterou si navléknou na ruku. Rukou pak projedou každou lamelu žaluzie a očistí ji. Jakmile mají dočištěno, přetřou žaluzie ubrouskem do sušičky. Ten způsobí, že se na nich v budoucnu nebude tolik usazovat prach.

Historie žaluzií

Od 16. století se v Itálii a jižní Francii začala okna zastiňovat horizontálními dřevěnými přepážkami. Od té doby žaluzie urazily kus cesty a my si dnes můžeme užívat luxus žaluzií na ovládání nebo i žaluzií solárních. První lamely byly pevné a nedaly se naklápět. Tento mechanismus si nechal patentovat truhlář Cochot až v roce 1812. V polovině 19. století se v Německu začaly vyrábět žaluzie podobné těm, které máme dnes – lamely spojené šňůrkami a páskami. Výraz žaluzie pochází z francouzského jalousie, což znamená žárlivost. Díky žaluziím už nemohli zvědavci z ulice pokukovat po ženách žárlivých mužů.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments