Specifický tělesný zápach může prozradit vážné choroby

Většiny tělesných pachů se lze poměrně snadno zbavit, ale existují i takové, na které sebelepší hygiena nestačí. Jsou totiž důsledkem vážných nemocí, na něž vás tak mohou upozornit.

Kyselý ovocný zápach

Takzvaná ketoacidóza je jednou z komplikací diabetu. Objevuje se v důsledku nedostatku inzulínu v krvi. Tělo odbourává mastné kyseliny, což vede k tvorbě kyselin s obsahem ketonů. Jednou z nich je aceton, který je patrný v dechu.

Kyselou ovocnou vůni doprovází únava, suchost, dýchací potíže a bolesti žaludku. Acidóza je nebezpečná a pokud se neléčí, může vést k diabetickému kómatu a dokonce ke smrti. Nezapomeňte problém nahlásit svému lékaři.

Odpuzující ranní dech

Pod vlivem působení anaerobních gramnegativních bakterií začíná proces fermentace zbytků potravin v ústech, během nichž se tvoří těkavé sloučeniny síry. Špatný dech může být způsoben gingiválním onemocněním, unikajícími zubními výplněmi a protézami, chronickou tonzilitidou, sinusitidou a anginou pectoris. Pokud máte selhání ledvin, můžete cítit čpavek.

Neobvyklý zápach stolice

V tenkém střevě se tvoří enzym laktáza, který štěpí laktózu – cukr, jenž se nachází v mléčných výrobcích. Příliš málo laktázy produkované v tenkém střevě způsobí průnik laktózy do tlustého střeva, kde bude fermentovat. Laktóza, která nebyla trávena, způsobuje páchnoucí stolice a plyny. Pokud vaše stolice po konzumaci mléčných výrobků neobvykle zapáchá, možná nebudete moci trávit laktózu.

Zápach moči

Bakterie se dostanou do močových cest a močové trubice a poté se rozmnoží v močovém měchýři, což způsobuje infekci a nepříjemný zápach moči.

Páchnoucí nohy

Silný zápach nohou je způsoben kombinací plísní a bakterií, které žijí na kůži, a mezi prsty na nohou, což způsobuje poškození mikroorganismů, které vytváří prostředí pro další rozvoj bakteriálního stanoviště. Buďte opatrní, protože plísně a houby se mohou rozšířit na další části těla. Během léčby je velmi důležité udržovat zvláštní hygienu.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments