Co se děje v těle člověka 10 hodin po nanesení laku na nehty

Lak na nehty používá velká část ženské populace a v některých případech také muži. Přestože má lak velmi silný chemický odér, málokdo se pozastavuje nad tím, co vlastně na své tělo nanáší. Obvykle také nejsou patrné žádné nepříjemnosti, ale z dlouhodobého hlediska to pro zdraví člověka nepředstavuje nic dobrého.

Stejný toxin v těle

Asi každý dobře ví, že bychom si nehty neměli lakovat každý den, protože by zežloutly a oslabily, ale ani lidé, kteří jinak na své zdraví velmi dbají, si často neuvědomují, jak nebezpečný může lak na nehty být.

Nedávné studie ukázaly, že řada oblíbených značek laků na nehty je mnohem škodlivější, než se na první pohled zdá.

Vědci provedli studii na 24 ženách, které si namalovaly nehty. Následně byly testovány na přítomnost toxinů v těle. Výsledky byly více než zajímavé. U všech žen se v těle našly stejné toxiny. Důvodem byl pochopitelně lak na nehty.

Velký problém pro hormony

Výsledky studie ukázaly, že ženy měly po 10 hodinách od nanesení laku v těle toxin trifenylfosfát. Jiná studie potom ukázala, že tato látka patří k tradičním složkám velké části laků. V několika případech výrobci na obalu přítomnost tohoto toxinu ani neuvedli.

Jedním z největších problémů kolem trifenylfosfátu je skutečnost, že mění lidský endokrinní systém a je zodpovědný za kontrolu všech hormonů v lidském těle. “Existují důkazy, že trifenylfosfát může ovlivnit metabolismus a reprodukční hormony,” uvedla vedoucí výzkumu, doktorka Heather Stapletonová.

Časté používání laků na nehty tak není dobré pro nikoho, ale obzvlášť pro mladé dívky, které se nacházejí ve stadiu hormonálního rozvoje.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments