Jak spolehlivě poznat žaludeční vřed?

Jistě vás již někdy okolí upozorňovalo, abyste nejedli studené jídlo, protože si zaděláváte na vředy. Existuje spousta babských rad, které varují před vznikem tohoto nepříjemného problému. Otázkou však pro mnohé zůstává, jak poznat, že se v žaludku vřed objevil. Bolest břicha může signalizovat mnoho jiných komplikací, a proto je třeba se řídit ještě dalšími signály.

Jak vznikají žaludeční vředy

Žaludek je u každého člověka chráněn vrstvou látky, jež zaručuje bezpečnost stěny tohoto orgánu. Pokud se tato vrstva na některé části žaludku odkryje, může vzniknout zánětlivé onemocnění, které se projevuje jako jeden nebo více vředů. Takový proces se objevuje především tehdy, máte-li nezdravý až škodlivý jídelníček, trápí vás přemíra stresu, užíváte velké množství léků, či jste byli nakaženi bakteriemi. Může se však také stát, že i přes veškerý zdravý životní styl vás dožene dědičnost.

Rozpoznejte signály včas

Čím dříve se na vznik vředu přijde, tím lépe pro vás. Jako první budete nejspíše pozorovat bolest v oblasti nadbřišku. Tyto problémy vás potrápí zejména v době po jídle, kdy se bude žaludek snažit zpracovat potravu. Jelikož si při práci dává na čas, mohou obtíže trvat až několik hodin.

Stejně tak si lze povšimnout i pálení žáhy, které vředy doprovází. To se projevuje nepříjemným pocitem v oblasti prostřední části hrudníku.

Nepřiměřená žízeň a nechuť k jídlu

Jestliže kromě bolestí už delší čas pozorujete, že vypijete mnohem více tekutin než obvykle, zpozorněte. Problémy s vředy totiž doprovází žízeň, která vás klidně bude budit i v noci a naopak nechuť i k vašemu oblíbenému jídlu.

Problémy s trávením

Ať už trpíte průjmem, zácpu, úbytkem váhy nebo jinými trávícími obtížemi, vyhledejte zcela jistě svého lékaře. Podobné příznaky se v případě vředu objevují také a dokáží svého uživatele potrápit na dlouhý čas. Výsledkem pak bývá celková vyčerpanost, únava a stres.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.