Nejstarší lidé na světě. Jaký je jejich recept na zdraví?

Nejdéle žijící osobou v České republice je v současnosti paní Marie Schwarzová, která oslavila již sto devět let svého života. V minulém roce však na věčný odpočinek odešla dáma z Japonska, která si mezi námi prožila dlouhých sto sedmnáct let a na žebříček nejstarších žijících lidí se umístila paní s úctyhodným věkem sto patnáct let. K překročení hranice sta let bohužel neexistuje jediný platný recept. Zmíněné dámy však nabízejí alespoň pár tipů k prožití dlouhého a krásného života.

S příchodem stáří nezapomínejte na své koníčky

Čijó Mijaková byla občankou Japonska a prožila si zde dlouhých sto sedmnáct let. I na stará kolena se chlubila svou láskou k životu a prováděla nejrůznější činnosti jako zamlada. Velmi ráda se věnovala kaligrafii. Při této činnosti relaxovala a nutila své tělo být neustále aktivní. Stejnou radu nabízejí i ostatní. Odchod do důchodu v žádném případě neznamená, že je třeba se držet v teple a klidu. Pravidelné sportování, provádění oblíbených činností a aktivní životní styl udrží člověka dlouhá léta zdravého a silného.

Ve zdravém těle zdravý duch

Lidé přežívající hranici sto let také nabádají ke zdravému životnímu stylu. Nemluví o vegetariánství, veganství, dietách ani jiných metodách. Naopak hlásají do světa, že se celý život živili obyčejnými potravinami. Vyhýbali se připravenému jídlu a raději si vše uvařili v pohodlí domova. Většinou se jedná o ženy a muže, kteří vyrůstali a žili na venkově, kde přišli do kontaktu s potravinami, jež získali přímo ze zahrady nebo od domácích zvířat.

Příroda je nejlepší lék

Kromě faktu, že tito lidé zasvětili svůj život práci, koníčkům a odpočinku, věnovali svou pozornost také pobytu v přírodě. Dámy s úctyhodným věkem radí, abychom si občas vyrazili na delší a náročnější procházku, kde se necháme ohřát paprsky slunce, rozhýbeme tělo a nabereme do plic čerstvý vzduch.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.