Spolehlivé znamení, že do 3 let zemřete na infarkt. Lékaři poradili, jak tomu předejít

Infarkt neboli srdeční zástava je život ohrožujícím stavem. Přeživší však mají větší riziko mnohem více smrtícího úderu, jak ukázala nová studie. Ta se zaměřila na prozkoumání otázky, kdo je po prodělání infarktu v následujících třech letech obzvlášť ohrožen smrtí.

Jednoduchý test může zachránit život

A ukázalo se, že vysoká hladina C-reaktivního proteinu (CRP), což je ukazatel zánětu v těle, byla velmi dobrou indikací toho, zda člověk v příštích třech letech zemřel. Stačí přitom podstoupit jednoduchý krevní test, který lékaři používají zcela rutinně pro jiná vyšetření.

Tento velmi jednoduchý a rychlý nástroj by mohl být lékaři využíván k nastavení správné léčby pacientů po prodělaném infarktu. Pokud by se například zjistilo, že někdo je ve vyšším riziku úmrtí, nasadila by se mu agresivnější léčba a byl by častěji monitorován. Naopak ti, u kterých se riziko prokáže jako nízké, by se mohli vrátit ke svým životům a nemuseli by mít tak náročnou péči.

V současné době dochází u pacientů s podezřením na infarkt ke krevnímu testu na přítomnost bílkoviny troponin. Ta je uvolňována do krevního oběhu, když je srdce poškozeno, což představuje dobrou indikaci infarktu. Tento krevní test by byl vhodnou příležitostí k doplnění výsledků CPR.

Foto: Shutterstock

Výsledky umožní kvalitnější léčbu

Velmi levný a rychlý test by mohl pomoci určit také to, zda jsou v dané chvíli pacienti ve vyšším či nižším riziku úmrtí. “Testování na tuto biologickou červenou vlajku ve stejném čase jako se dělají jiné testy může pomoci identifikovat zranitelnější pacienty, kteří vyžadují větší pozornost,” uvádí doktor Ramzi Khamis z organizace British Heart Foundation. “Doufáme také, že díky dalšímu výzkumu budeme schopni vyvinout nové terapie, abychom mohli bojovat proti zánětům a vylepšili výsledky.

Studie byla velmi rozsáhlá a zahrnovala více než 250 tisíc pacientů, kteří byli přijati do nemocnice s podezřením na infarkt. Ti s větším rizikem následného úmrtí měli hodnoty CRP v rozmezí 10-15mg/L, zatímco běžné hodnoty jsou pod 2mg/L.

Statisticky se jednoznačně potvrdilo, že vyšší hladina CRP zvyšuje pravděpodobnost úmrtí v dalších třech letech po infarktu, a to o významných 35 %.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments