Slevové akce na potraviny se mají zrušit, aby zemědělci vydělali víc, chce ministr. Zaplatí to lidé

Zní to jako velmi paradoxní situace. V době, kdy ceny potravin doslova rostou před očima, a stále více Čechů hledá alespoň nějakou pomoc v podobě slevových akcí, kterých je v obchodech stále velké množství, by tyto měly skončit. Tedy alespoň podle záměru ministerstva zemědělství, které v nich nevidí nic moc dobrého.

Lovci slev zapláčou

Pravdou je, že v málokteré jiné zemi najdeme tolik a tak výrazných slev na potraviny. Mezi zákazníky se najde poměrně početná skupina takových, kteří dokáží své každodenní potřeby pořídit s výraznou slevou oproti zbytku. Stačí jim k tomu listovat slevovými letáky a objet každý týden dva až tři obchody. Díky tomu pořídí prakticky vše potřebné s výraznou slevou, která často činí i více než padesát procent.

Ministerstvu zemědělství se nicméně politika obchodních řetězců nijak zvlášť nezamlouvá. Ačkoliv to neříká naplno, z výroků jeho zástupců je patrné podezření, že řetězce ceny potravin významně nadsazují, aby z nich potom mohli hodně slevovat. Jmenovali i některé příklady, kdy například marže na šunce měla být vyšší než dvě stě procent.

Foto: Shutterstock

Různé pohledy na věc

Ve skutečnosti jsou tak zákazníci, kteří nakupují v akcích, v podstatě na svém. Tedy nakoupí za ceny, které by v průměru dostali třeba v Polsku bez slevy. Mnohem větší problém je to ale pro zemědělce. Ti musí dodávat za nízké ceny, na které si pak řetězce hodně přisadí a vzniknou tak vysoké marže ze standardních cen. Z takových se potom dobře zlevňuje. Dodavatelé z toho nicméně nic nemají a čas od času jsou ještě nuceni, aby se na slevách podíleli.

V dnešní době skutečně není příliš patrné, co má jakou hodnotu a za jakou cenu by se to prodávalo standardně při rozumné marži. To pochopitelně hraje do karet obchodníků, kteří mohou s cenami různě čarovat.

Zástupci obchodů se však podobným osočením brání. Podle nich jsou slevy standardním marketingovým nástrojem, kdy jsou to právě oni, kdo si ukrajují ze svých marží, aby do prodejen přivedli zákazníky, kteří zde obvykle nakoupí vše, co potřebují, tedy i to, co v akci zrovna není.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
2 let

To si p.ministr asi popletl, chtěl říci že chce pomoci obchodním řetězcům.Nebo záměrně nechtěl to říci nahlas.Zakaznikum to pomůže jako návrh nařízení že obchodníci musí mít polovinu potravin z čech, také výborně promyšleno.Nekdy si myslím že nejlépe pro občany je když ministři moc nekonají – kdo nic nedělá nic nezkazí.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

No jo, ale za co potom ty pány ministry platíme? Nebylo by lepší, kdyby páni ministři nastoupili do kravína s vidlema…dojit bych je nepustila – moc složité

Jozef
Jozef
2 let

Vždyť to jsou trolové, možnost drobet ušetřit a oni to zruší? Pro koho tady jsou?

Miroslava
Miroslava
2 let

Jsem v důchodu a nikdy žádné potraviny nevyhazuji.Podle letáků si naplánuji jídelníček na určitý čas,a podle toho se řídím.Délám to tak už mnoho let.Abych kupovala drahé potraviny na to nemám a toto způsob, kdy se dá nějaká ta kačka ušetřit

Karel
Karel
2 let

Holt se bude plno potravin vyhazovat protože lidi budou kupovat jen základní potraviny a zbytek se vyhodí to mu říkám ekonomika

Iris
Iris
2 let
Reply to  Karel

Já myslím, že už se vesele vyhazuje – hodně lidí nakoupí hromadu potravin ve slevě, než to stihnou sníst, většině skončí doba spotřeby, tak to vyhodí do popelnice – ve výsledku utratí možná víc, než kdyby toho koupili polovinu…

Giotta
Giotta
2 let
Reply to  Iris

Ehm…už jste slyšel o mrazáku?

Iris
Iris
2 let
Reply to  Giotta

A co, kromě masa, do toho mrazáku dáváte? Zelenina jak která, ovoce totéž, mléčné výrobky vůbec – snad kromě másla.
uzeniny? No budiž – něco snad, ale ne všechno.
Ehm…tož tak.

Jiří
Jiří
2 let
Reply to  Iris

Anebo musíte umět nakupovat,ale asi máte část pravdy.To by pominulo s nedostatkem volných peněz.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

Já bych dodala, že musíte i umět počítat.
Když jsem kamarádce vysvětlovala, kolik ušetřím např. tím, že kupuju maso na farmě (třeba celé jehně) a doma ho zpracuju a zamrazím, ošívala se – ona by se prý v syrovém mase nerýpala a je to děsná práce – ona si radši dá vínko – její slova. Ano, je s tím práce navíc, ale s čím není…a právě ona kňučí, jak je všechno drahé – zadkem ani mozkem se jí ale pohnout nechce.

Ladislav
Ladislav
2 let
Reply to  Iris

Tobě bych napařil 100 % navrch. Vidím, že by se ti to líbilo. A co seno? Chutná? Mně naučili nakupovat ve slevových akcích, když jsem žil v Německu. Budeme celé Evropě pro smích a ti, co žijí poblíž hranic, budou jezdit ven. Teď se jim to vyplatí ještě víc. Takže kdo na tom vydělá?

Jirásek
Jirásek
2 let

Pan ministr zemědělství neskutečný dobytek. Jiný název pro něho neexistuje!!!! 🏴🏴🏴