Spousta Čechů dostane najednou minimální důchod. Je to polovička oproti normálu. Můžete si za to sami, oznámil stát

Vlastně není vůbec špatný pohled na čísla, která se aktuálně zmiňují v souvislosti s důchody. Rozhodně je to mnohem veselejší než před nějakými deseti lety, kdy odejít do penze bez značných úspor neznamenalo nic jiného než živoření. Vždyť tehdy průměrná penze činila nějakých 11 tisíc korun a to na život zkrátka nestačí.

Celoživotní práce, ale špatně

Dnes už ale průměrný důchod dělá 20 700 Kč, přičemž příští rok překročí hranici 21 tisíc korun, ačkoliv ten meziroční růst už není tak markantní jako v minulých letech. Ale i když teď bude pár let pozvolnější valorizace, pořád by to nemělo být špatné.

To je sice všechno krásné, jenže reálná situace vypadá mnohdy jinak. Odborníci upozorňují na stále poměrně velkou skupinu důchodců, jejichž příjem je velmi nízký a sotva vystačí na pokrytí veškerých nutných potřeb. O nějakém vyskakování si potom nemůže být ani řeč.

Panuje přitom přesvědčení, že jde o lidi, kteří šli do důchodu kdysi dávno, případně příliš nepracovali, a tak mají, co si zaslouží. Jenže tak tomu úplně není a možná vás překvapí, že velmi nízký důchod vám mohou vyměřit i dnes.

Celý život jsem pracovala a teď jsem konečně dosáhla důchodového věku. Myslela jsem si na nějakých těch 20 tisíc, jak se o tom teď všude mluví. Na sociálce mi ale řekli, že mi dají 12 tisíc,” líčí své trampoty paní Ivana. “Prý si za to můžu sama, když jsem posledních 20 let dělala na živnostenský list. Mě ale nikdo dopředu neřekl, že je to problém.

Foto: Shutterstock

Výhoda jen na určitou dobu

Toto problém ale skutečně je, a jak budou do penze odcházet lidé, kteří si zvykli pracovat jako OSVČ, aniž by si uvědomovali následky, bude to problém stále větší.

Důvodem toho, že se vyměří takto nízký důchod, je obvykle skutečnost, že lidé vykonávají běžné zaměstnání, ale se zaměstnavatelem se dohodnou, že to bude takzvaně na švarcsystém. To se sice nesmí, ale je to vcelku tolerováno. Na první pohled z toho může takový zaměstnanec/živnostník profitovat, jelikož za produktivního života mu bude zbývat více peněz, protože si bude obvykle platit pouze minimální zálohy.

Čtěte také: Celý život se jen flákají a potom dostanou důchod 21 tisíc korun? Podívejte se, jak se to v Česku dělá

Tyto minimální zálohy na sociálním pojištění potom ale logicky znamenají také minimální důchod. Je to naprosto logické, jen si to lidé moc neuvědomují. Proto, když už do něčeho takového jdete, musíte si dělat rezervy a spořit, jelikož důchod vám vyměří opravdu nízký a nikoho nebude zajímat, že z toho nezaplatíte třeba ani nájem.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír
Vladimír
4 měsíců

Důchodce musí vláda okrádá, aby měli na žranice.

Jitka
4 měsíců

Bohužel to je jedna velká lež, velká většina důchodců mají 15000 a někteří i méně. Chtěla bych ty darebáky z této nejhorší prolhané neodborné vlády i s premiérem, jak z prominutím za tyto peníze vyžili. Na to aby si přidali,pro lékaře,pro Ukrajinu a podnikatele peníze jsou pro ostatní nejsou. Je to ostuda této vlády. Díky nim máme nejnižší platy, důchody a nejdražší pohonné hmoty, energii a potraviny.

Dana
Dana
4 měsíců

Srovnejte důchody vRakousku aNemecku snasimi důchody a kolikrát se zdražování a vyjde,že jsme na tom ještě hůře.

Eva
Eva
4 měsíců

Nechápu, proč je pořád v tomto státě zvykem, že během aktivního života kdekdo hledá co nejvýhodnější způsob, jak obejít daně a odvody vůbec ( prostě šulí stát, kde to jde) a na stará kolena se diví, když se mu to vrátí. Každý nese zodpovědnost za svoje rozhodnutí, a je na něm, co si k tomu zjistí. Už naše babi říkala, že každý leží, jak si ustlal. To tady platí bez vyjímky.

Otakar
Otakar
4 měsíců
Reply to  Eva

Souhlasím když někdo dělal jako OSVČ a odváděl minimum tak se dnes má kulový. 1+1=2 Ne tři. Tak nevím čemu se divý.