Správné nastavení pračky vám ušetří 10 tisíc korun za rok. Češi to ale vůbec netuší, kroutí hlavou opravář

Pračka se stala naprosto nezbytným vybavením domácnosti a u rodin s malými dětmi je v provozu téměř každý den. Proto si zkontrolujte, zda pračku správně používáte. I drobná změna může znamenat vysokou roční úsporu na energiích.

Nezbytné praní prádla úsporněji

Růst cen energií donutil mnohé zamýšlet se nad tím, zda jejich domácnost nespotřebuje více energie, než je nutné. Velkou a skrytou úsporou je uvědomělé používání pracích programů. Další úsporu můžete dosáhnout v případě, že si doma vyrobíte vlastní prací prášek. Výrazně ušetříte pokud budete prát v novějších typech praček, které jsou šetrné při spotřebě energií. Vybírejte pračky označené kategorií A. Úsporu přinese i pravidelné čištění pračky, spotřebič bude výkonnější.

Nad čtyřicet jen věci od bláta

Běžně znečištěné prádlo vyperete na nízkou teplotu a na kratší program. Čím nižší teplota praní, tím menší spotřeba energie. Na vyšší teplotu, než čtyřicet stupňů perte jen oblečení, které je znečištěné odolnými skvrnami nebo velmi ušpiněné oblečení. Rovněž je zbytečné používat předpírku, běžně znečištěné prádlo vyperete i bez předpírky.

Foto: Shutterstock

Se sušákem na nižší otáčky

Velkou spotřebu energie má pračka během odstřeďování. Zároveň platí, že dobře vyždímané prádlo je rychleji usušené v sušičce. Snižovat otáčky na odstřeďování má smysl jen v případě, že prádlo sušíte na sušácích bez sušičky.

Podrobně si pročtěte návod na pračce a přestaňte používat jen dva programy. Pračka je nejvíce efektivní, když používáte správný program. Nezapomínejte na zapínání programu pro poloviční náplň, pokud perete prádla méně.

Úspora s vlastním domácím prostředkem

Na výrobu vlastního pracího prostředku potřebujete jedlou sodu a tuhé mýdlo. Aby prádlo příjemně vonělo, můžete přidat citronovou šťávu nebo několik kapek esenciálního oleje. Objevíte celou řadu receptů na výrobu domácího pracího prostředku, stačí vyzkoušet, jaká receptura vám bude nejlépe vyhovovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments