Srdečních arytmií přibývá. Rizika stoupají u mladých lidí

Každým rok v České republice přibývá 40 tisíc pacientů se srdeční arytmií či srdečním selháním. Narůstá nemoc, nebo v tom hraje svou roli lepší diagnostika?

Co je srdeční arytmie

v průběhu srdeční arytmie se srdeční síně rychle stahují, a to v nepravidelných intervalech. Z toho pramení nepravidelný tep. Díky tomu může být srdce postiženo sraženinami.

Pokud se sraženiny uvolní, může dojít k selhání srdce. V případě průniku krčními tepnami může zasáhnout i některou z tepen v mozku, kterou ucpe. Díky nedostatečnému okysličení pak může nastat cévní mozková příhoda.

Někteří lidé změny srdečního rytmu nemusejí vnímat, proto je doporučeno od věku 65 let navštívit lékaře a nechat si provést EKG.

Co opravdu škodí?

Není třeba nějak zdůrazňovat, že kouření cigaret skutečně škodí. Bohužel, jak starší generace přestává kouřit, ta mladší začíná, a proto jsou mladí lidé nejvíce ohroženi. A nejhorší je brát hormonální antikoncepci a k tomu kouřit.

Kouření zvyšuje srážlivost krve, narušuje stěny tepen, na kterých se snáze ukládají tukové látky. Tím se snižuje průtok krve, srdce je nedostatečně zásobené kyslíkem. Aby mohlo správně fungovat, musí zvýšit svůj výkon a to se často projeví zvýšením krevního tlaku. Právě vysoký krevní tlak bývá jednou z příčin poruch srdečního rytmu. Na srdeční funkci má vliv i nadváha. Srdce musí víc pracovat, aby dokázalo rozvést kyslík a živiny do všech částí těla.

Dalšími škodlivými faktory jsou: alkohol, energetické nápoje, cukry a tuky.

Lidé trpící na obezitu jsou více zatěžováni a často trpí na cukrovku, která je častou příčinou arytmie srdce. Špatná je nadměrná konzumace uzenin, tučných jídel a sladkostí. Jsou zdrojem cholesterolu, který je rizikovým faktorem pro vznik aterosklerózy; tukové látky se usazují na stěnách cév, postupně je zužují a snižují i jejich pružnost.

Kapitolou samou pro sebe jsou sportovci, kterým hrozí iontová dysbalance, přetrénovanost, nepoznaná anomálie srdečních tepen a mnohé další.

Vlastní vyšetření

Jak poznat arytmii? Stačí si sáhnout na radiální tepnu na zápěstí. Tak si nahmatáte pulz. Pokud cítíte nepravidelný tep, může se jednat o předstupeň fibrilace síní. k srdeční arytmii může vést i stres či nedostatek spánku.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments