Srdečních arytmií přibývá. Rizika stoupají u mladých lidí

Loading...

Každým rok v České republice přibývá 40 tisíc pacientů se srdeční arytmií či srdečním selháním. Narůstá nemoc, nebo v tom hraje svou roli lepší diagnostika?

Co je srdeční arytmie

v průběhu srdeční arytmie se srdeční síně rychle stahují, a to v nepravidelných intervalech. Z toho pramení nepravidelný tep. Díky tomu může být srdce postiženo sraženinami.

Pokud se sraženiny uvolní, může dojít k selhání srdce. V případě průniku krčními tepnami může zasáhnout i některou z tepen v mozku, kterou ucpe. Díky nedostatečnému okysličení pak může nastat cévní mozková příhoda.

Někteří lidé změny srdečního rytmu nemusejí vnímat, proto je doporučeno od věku 65 let navštívit lékaře a nechat si provést EKG.

Co opravdu škodí?

Není třeba nějak zdůrazňovat, že kouření cigaret skutečně škodí. Bohužel, jak starší generace přestává kouřit, ta mladší začíná, a proto jsou mladí lidé nejvíce ohroženi. A nejhorší je brát hormonální antikoncepci a k tomu kouřit.

Kouření zvyšuje srážlivost krve, narušuje stěny tepen, na kterých se snáze ukládají tukové látky. Tím se snižuje průtok krve, srdce je nedostatečně zásobené kyslíkem. Aby mohlo správně fungovat, musí zvýšit svůj výkon a to se často projeví zvýšením krevního tlaku. Právě vysoký krevní tlak bývá jednou z příčin poruch srdečního rytmu. Na srdeční funkci má vliv i nadváha. Srdce musí víc pracovat, aby dokázalo rozvést kyslík a živiny do všech částí těla.

Dalšími škodlivými faktory jsou: alkohol, energetické nápoje, cukry a tuky.

Lidé trpící na obezitu jsou více zatěžováni a často trpí na cukrovku, která je častou příčinou arytmie srdce. Špatná je nadměrná konzumace uzenin, tučných jídel a sladkostí. Jsou zdrojem cholesterolu, který je rizikovým faktorem pro vznik aterosklerózy; tukové látky se usazují na stěnách cév, postupně je zužují a snižují i jejich pružnost.

Kapitolou samou pro sebe jsou sportovci, kterým hrozí iontová dysbalance, přetrénovanost, nepoznaná anomálie srdečních tepen a mnohé další.

Vlastní vyšetření

Jak poznat arytmii? Stačí si sáhnout na radiální tepnu na zápěstí. Tak si nahmatáte pulz. Pokud cítíte nepravidelný tep, může se jednat o předstupeň fibrilace síní. k srdeční arytmii může vést i stres či nedostatek spánku.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

6
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
4 Autoři komentářů
KateřinkaVěrapaveleman Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Kateřinka
Host
Kateřinka

Hlohy patří mezi léčivé rostliny. Z planě rostoucích domácích druhů (k léčení lze použít všechny druhy) se sbírají květy (Flos crataegi), listy (Folium crataegi) anebo méně často i plody (Fructus crataegi). Z pěstovaných okrasných hlohů s růžovými a červenými květy se droga nesbírá. Hlavními obsahovými látkami hlohových drog jsou flavonoidy a triterpenické kyseliny. Dále jsou obsaženy aminopuriny regulující krevní oběh, třísloviny, saponiny, v plodech také karoteny, sacharidy a vitamíny C a B. Hlohové drogy se používají hlavně v léčivech ke snížení krevního tlaku a majících uklidňující účinek na nervovou soustavu. V lidovém léčitelství se hloh používá proti skleróze, vysokému krevnímu… Číst vice »

Věra
Host
Věra

dobrý den , existují i kapky Hloh, jmelí a osrdečník . Stačí užívat s vodou .Návod na lahvičce , Prodává se v bylinách

eman
Host
eman

Měl jsem arytmii od roku 2001,čili 18let a začal jsem užívat Hloh květ a list a po třetí dávce arytmie vymizela.Sám jsem nevěřil co tato bylinka,která u nás běžně roste dokáže.

pavel
Host
pavel

Jak jste to užíval? Děkuji za Vaši odpověď.

eman
Host
eman

Jednu kávovou lžičku.Hníček 4dc s pokrývkou.Svařit vodu zalít a nechat přikrytý luhovat 12minut.Jisté prameny uvádějí 10min a nebo 15 min,já zvolil zlatou střední cestu.Pak přes sítko scedit do hrníčku 3dc co máte na čaj.Já ho piji po snídani až když už je vlažný.Pije se ráno a večer.Hloh list s květem jsem zakoupil internetem na:Prodej Bylin.cz.200g stojí78Kč i s Dph.Přeji hezký den a zdravíčko.Ps.Užívat měsíc 5-6dní pauza a pokračovat.Na tom e-schopu je tuším taky návod.

eman
Host
eman

Málem bych zapomněl,pokud berete léky na arytmii je nutná konzultace s lékařem,pokud je neberete můžete bez problémů bylinku hloh užívat.Eman