Stačí 300 Kč na jídlo pro jednoho člověka na týden? Vyzkoušeli jsme to

Doba je skutečně zlá. Peněz ubývá a veškeré zboží, zejména potom potraviny, neustále zdražuje. Navíc to nejhorší je podle všeho teprve před námi. Může se klidně stát, že vám zničehonic vypadnou příjmy a vy budete muset začít šetřit.

V takovém případě nezbývá než se vzdát všech zbytných záležitostí. Jde o to nejdůležitější, tedy přežití. Kolik peněz ale potřebuje člověk, aby mohl přežít po dobu jednoho týdne? Pochopitelně je to velmi individuální, ovšem v tomto případě platí, že na nejrůznější choutky není prostor a zkrátka chceme získat pouze takové potraviny, abychom týdne přečkali a nehladověli.

Zároveň se ale musíme pokusit získat potřebné živiny a vitaminy, a to alespoň v základním množství. Lidský organismus je totiž potřebuje, jinak by přestal vypovídat službu.

Nákupní seznam na týden za 300 Kč

  • 20 kusů rohlíků – 40 Kč
  • 1 chléb Šumava 1,5 kg – 25 Kč
  • 400 gramů šunky – 45 Kč
  • Pomazánkové máslo 200 gramů – 20 Kč
  • Ovesné vločky 500 gramů – 20 Kč
  • 1 litr mléka – 15 Kč
  • 500 gramů mletého vepřového masa – 50 Kč
  • 1 kilogram brambor – 20 Kč
  • 500 gramů rýže – 20 Kč
  • 1 kilogram banánů – 17 Kč
  • 2 kilogramy jablek – 30 Kč

Celkem jsme tedy nakoupili zboží za 302 korun. Jde o zcela reálné ceny, které však mohou být v některých případech dostupné pouze v akčních nabídkách. Ty jsou ale velmi časté, a tak není problém uvedené produkty sehnat někdy i levněji. Vždy je má některý z velkých řetězců a akci.

Foto: Shutterstock

Žádné vyskakování

Také musíme dodat, že tento výběr počítá s tím, že ty naprosté základy, jako je třeba sůl nebo olej, už máte k dispozici doma. Při dlouhodobém žití za tuto částku bychom je ale do průměrného rozpočtu museli zakomponovat.

Ještě levněji pak potraviny nakoupíte třeba v sousedním Polsku, kde je možné je získat o dvacet až třicet procent levněji. Je však zase třeba vážit cestu, a tak se takový nákup vyplatí pouze lidem, kteří to nemají daleko, případně mohou využít nějakou formu bezplatné dopravy.

Výběr potravin na týden si pochopitelně můžete různě upravovat podle svých chuťových preferencí, avšak tento základ by vám měl pomoci se odpíchnout a získat přehled, co vlastně tak potřebujete. Bohužel zjistíte, že svým chuťovým buňkám se příliš nezavděčíte, jde spíše o ukojení hladu.

Pochopitelně také platí, že výrazně usnadněnou mají v tomto případě situaci vícečlenné domácnosti. Ty mohou za násobky třísetkoruny nakoupit pestřejší výběr zboží, případně ušetřit díky větším balením.

A jak byste nákup za 300 Kč na osobu řešili vy?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petra
Petra
6 měsíců

A kde jste nakupovali?
Moc ráda bych tam nakoupila taky.
Ty ceny jsou luxusní 🤦‍♀️

Petr
Petr
6 měsíců

A to jste kupovali kde? 2 kg jablek za 30? Chacha, chleba za 25? Utopie… Autor článku zaspal dobu, podle techto cen by stál benzín 33 korun…

Myska
Myska
6 měsíců

A ty ceny vzali kde????? Procházím obchody, vychytavam akce, ale rohlík za 2kc, kilo banánu za 17 korun a kilo jablek za 15kc jsem neviděla už pěkně dlouho a to ani v akci…. A 100g šunky za necelých 12kc? Ta možná viděla maso jen z ruské rakety….
A pak další věc, jde o zdravé potraviny pro děti? Co lidé s potravinovými omezeními – celiakie, alergie na mléko/laktózy či diabetici???

Lucie
Lucie
7 měsíců

Ty ceny, ale už neodpovídají realitě.

Jindra
Jindra
7 měsíců

Zajímalo by mě kde pan redaktor nakupoval šla bych tam taky . To je tak nákup pro lidi z měst ale musí obejít slevy , lidi z vesnic to za tuto cenu nepořidi.

Andy
Andy
7 měsíců

Si děláte srandu? Ceny jsou nejméně 2x takové??! Proto nemá cenu číst nic z médií jsou to nesmysly