Staré ošklivé ručníky budou znovu krásné a měkoučké. Vyzkoušejte osvědčený postup

Oblíbili jste si ručník nebo osušku, které už dosáhly vrcholu své životnosti? Na začátku byly měkké a jemné, ale postupem času ztratily nejen tuto svou vlastnost, ale i barvu. Po několika vyprání začaly tvrdnout a jejich dotek již není, co býval. Možná by se mohlo zdát, že řešením je aviváž, ta ale dlouhodobě vlákno poškozuje, a proto není ani pro ručníky ideální. Vyzkoušejte několik osvědčených fíglů.

Péče začíná hned po nákupu

Chcete-li zachovat své ručníky krásné, je vhodné o ně začít pečovat ihned po jejich zakoupení. Vyperte je ve dvou cyklech v teplé vodě. Nejprve přidejte k běžnému množství používaného prášku ještě 200 ml bílého vinného octa. Ten vám umožní zbavit se případných nečistot z výroby a zároveň ručníky krásně vydezinfikuje. Během druhého praní použijte na místo pracího prášku 100 g jedlé sody. Díky tomu zůstanou ručníky dlouho měkké a nebudou do sebe natahovat nepříjemné pachy

Soda a ocet

Tyto dva jsou jedny z nejoblíbenějších domácích prostředků, které můžete v domácnosti využít při praní, čištění nebo mytí. Pokud budete mít doma při ruce litr bílého vinného octa a půl kilogramu jedlé sody, není potřeba dalších zbytečných chemikálií. Do pračky vždy přidávejte jednu lžíci octa a lžíci jedlé sody, abyste ručníky udržovali v neustálé čistotě. Skvělou práci odvede také šťáva z citronu, kterou můžete nahradit aviváž.

Foto: Shutterstock

Zbavte se zlozvyků

V případě, že používáte velké množství pracího prášku, může být vaše prádlo zbytečně tvrdé. Děje se tak proto, že ve vláknech zůstávají jeho zbytky a postupem času jejich množství stoupá. Chcete-li této tvrdosti předcházet, uberte množství prášku. Vhodné je také dodržovat možnou teplotu praní. Nepřesahujte ji, ale neperte ani v příliš studené vodě. Zároveň se vyhněte použití chemických aviváží. Navzdory informacím od výrobců  nejsou pro vaše prádlo prospěšně. Během jejich použití dochází k poničení vláken a vaše ručníky nebo ložní prádlo se rychleji zničí. Nebojte se ho nahradit bílým vinným octem a přidáním několika kapek příjemně vonícího esenciálního oleje.

Usnadněte si sušení

Preferujete-li sušení prádla v sušičce, vhoďte do bubnu tři tenisové míčky. Poslouží stejně jako speciální kupované kuličky. Jejich použití zjemňuje vlákno. Prádlo bude díky nim mnohem nadýchanější. Je dobré také nepřesahovat dobu sušení. Opakované nebo příliš dlouhé cykly způsobí přesušení a následně ztvrdnutí látky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Femme Actuelle

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments