Staré ručníky budou znovu hebké. Speciální způsob praní z nich udělá úplně nové. Dobře to nedělá skoro nikdo

Jistě si i vy přejete zabalit se po uklidňující koupeli do měkkého, voňavého a nadýchaného ručníku. Řešením není speciální prací prostředek, aviváž ani sušička prádla. Měkké ručníky dosáhnete po zvláštním způsobu praní.

Oživíte staré ručníky

Ručník jsme si zvykli v domácnosti používat po dlouhá léta, nevadí nám, že po čase ztrácí tvar a původní barvy. Co nás ale často trápí je skutečnost,  že jsou ručníky po vysušení tvrdé, a citlivou pleť mohou dokonce poškrábat. Proto se vyplatí věnovat trochu času péči o staré ručníky. Budou krásně měkounké a nadýchané. Pravidelné praní ručníků speciálním způsobem je ochrání po dlouhou dobu a vrátí jim původní kvalitu.

Praním se narušuje struktura vláken

Nové ručníky vydrží měkké a hebké jen po krátkou dobu. Nekvalitní ručníky s nízkou gramáží budou tvrdnout už po prvním praní. S udržením měkkosti nových ručníků pomáhá sušička prádla, co když ji ale nevlastníte nebo nechcete používat z důvodu drahých energií? Pak je třeba zaměřit se na kvalitu vody, prací prostředek a postup při praní, sušení a žehlení.

Tvrdé ručníky vznikají v důsledku tvrdé vody, ukážeme vám, jak se problému zbavit.

Foto: Shutterstock

Perte ručníky se solí

Tvrdá voda je nejčastějším viníkem hrubých ručníků, pomůže, když do zásobníku na prací prášek přidáte běžnou kuchyňskou sůl. K dávce pracího prášku vsypte 1 polévkovou lžíci kuchyňské soli a prádlo vyperte běžným způsobem.

Vhodným změkčovadlem je i jedlá soda. Ta se ale nepřidává k pracímu prášku. Ručníky se vyperou běžným způsobem a po vyprání se vloží do roztoku vody a jedlé sody. Roztok na ručníky připravíte ze 3 polévkových lžic jedlé sody na 1 litr vody. Jestliže si chcete usnadnit práci s namáčením, nasypejte jedlou sodu do zásobníku na aviváž.

Octová lázeň pro ručníky

Namísto aviváže začněte používat běžný kuchyňský ocet. Do nádržky na aviváž vlijte půl hrnku octu a ručníky perte jako obvykle. Octový závan zmizí během sušení, ručníky změkčíte, ušetříte za aviváž a zároveň čistíte pračku od vodního kamene. Společně s octem můžete do přihrádky na aviváž nasypat i jedlou sodu, efekt měkkosti se umocní.

Namísto máchání v octu můžete vyzkoušet po vyprání běžnou studenou lázeň. Vyprané ručníky vložte do velké nádoby se studenou vodou a nechejte ponořené na 12 hodin. Lázeň rozpustí zbytky prášku a ručníky budou měkčí.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments