Spotřebiče, které doslova žerou elektřinu, i když je lidé nepoužívají. Přijdou vám pak obrovské nedoplatky

V každé domácnosti se nachází řada elektrospotřebičů, ať už se jedná o velké přístroje, jako je lednice, pračka nebo mikrovlnná trouba, nebo menší zařízení jako je kávovar nebo žehlička. Ty všechny čerpají energii ze sítě a tuto spotřebu se vyplatí hlídat. Zkontrolujte, které z vašich elektrospotřebičů spotřebovávají největší množství energie. Díky tomu ušetříte na energetických nákladech, a přispějete k šetrnějšímu využívání zdrojů.

Vyměňte staré spotřebiče

Pokud vyměníte staré spotřebiče za nové, můžete ušetřit hodně peněz. Investice do modernějších spotřebičů s nižší spotřebou energie se brzy vrátí. Měřením spotřeby pomocí elektroměru se snadno dozvíte, které spotřebiče v domácnosti vám nejvíce bere elektřinu. A pak už je jen na vás, jestli chcete náklady na elektřinu snížit tím, že je vyměníte za novější modely.

Který spotřebič „vyhrává“ ve spotřebě?

V každé domácnosti existuje několik spotřebičů, které spotřebovávají hodně energie. Z tohoto pohledu je důležité se zaměřit na ty, které se nejvíce podílejí na celkové spotřebě.

Jasným vítězem v oblasti celkové spotřebě je televizor. Je zapnutý průměrně 30 hodin týdně, takže přispívá ke spotřebě energie v domácnosti celkem 27 % z celkového součtu. Lednička je na druhém místě s téměř 24% spotřeby. Automatická pračka se drží na třetím místě s 18 % a počítač, který je průměrně používán 23 hodin týdně, a tak spotřebovává 13 % z celkového množství energie. Samostatné mrazáky stejně jako myčky nádobí spotřebují 7 % nákladů a sušička nejméně, pouze 2 %.

Foto: Shutterstock

Ušetřete

Chcete-li snížit svůj účet za energie, je dobré vědět, na které spotřebiče se zaměřit. Začněte tím, že zkontrolujete energetický štítek lednice, což platí také pro mrazák. Ideální volbou je model s označením A+++.

Dále se zaměřte na zbytečné vynakládání energie na osvětlení. I když se v současnosti používají úsporné žárovky a LED osvětlení, stále představuje osvětlení kolem 14% celkové spotřeby v domácnosti. Proto nesviťte, pokud to není nutné.

Práce z domova se stává čím dál populárnější a počítače v téměř každé domácnosti tak nechybí. Tyto zařízení se řadí mezi největší žrouty energie. Chcete-li ušetřit, použijte úsporný režim, když na počítači nepracujete, a vytáhněte napájecí kabel ze zásuvky.

Nezapomínejte také na menší spotřebiče, jako je rychlovarná konvice. Při ohřívání vody se snažte používat pouze potřebné množství.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments