Staří lidé za volantem by měli své vozidlo označit symbolem S jako senior. Důvod je jednoduchý

Na internetu se v poslední době rozjela diskuze o tom, jakým způsobem regulovat řidiče, jejich schopnosti na jízdu autem už objektivně nestačí. Tito jsou ohrožením nejen sami pro sebe, ale bohužel i pro své okolí.

Senioři se někdy utrhnou

Bohužel se v médiích objevily případy, kdy za volantem vozidel páchajících závažné přestupky seděli vyklepaní a nic netušící senioři, když je hlídka konečně zastavila. Stále častěji se stává, že starší lidé špatně vjedou na dálnici a jsou schopni jet několik desítek kilometrů v protisměru, jako se to nedávno stalo na jižní Moravě.

Tam senior vyvolal dokonalé pozdvižení, kdy ho po dálnici naháněla policejní vozidla s rozsvícenými majáky, ale on to stále šinul suverénně v protisměru. A ne zrovna nízkou rychlostí. Kolem hlídek snažících se ho zastavit svištěl stovkou. Jen díky štěstí a kvalitnímu vedení zásahu nakonec vše skončilo dobře.

Když už se řidiče podařilo zastavit, zjistilo se, že je mu 89 let a že si po celou dobu dvacet kilometrů dlouhé jízdy nevšiml, že jede v protisměru. Inu, takovíto lidé už za volant jednoduše nepatří a je na místě se ptát, zda nějakým způsobem nezpřísnit současná pravidla, která se jeví jako příliš benevolentní.

Foto: Shutterstock

Nemusí jet stoprocentně

Objevují se také návrhy, aby starší řidiči označovali svá vozidla alespoň samolepkou S jako senior. Podobně jako se to děje u začátečníků, by ostatní řidiči byli dopředu varování, že mají do činění s řidičem, který nemusí být špičkově orientován a může v kterýkoliv okamžik udělat něco nepředvídaného.

Nebylo by od věci, aby takto svá auta označovali řidiči, kteří překročí věkovou hranici 75 let, která už přeci jen může být určitým milníkem, pokud jde o řidičské schopnosti. Posloužili by tak nejen sami sobě, ale také svému okolí.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
JIŘÍ
JIŘÍ
1 rok

Pak by mělo být i PP -podnikatelské prase!! MI – mladý idiot !!!

Michal
Michal
1 rok

A ženy by měli označit svá auta velkým písmenem “Ž” a ze všech směrů, ty také stále častěji dělají nepředvídatelné úkony.
Ani značka stop jim nic neříká, ještě jsem od paní dostal vynadáno že jela zprava přece.

Jiří
Jiří
1 rok

A mladý by měli mít označení M, protože jezdí jak magoři

Milat jiři
Milat jiři
4 měsíců
Reply to  Jiří

Jsem senior testy zvládám na jedničku reakce vynikající tak běžte dopřeje.