Češi používají myčku nádobí špatně. Nejenže ji zničí už krátce po záruce, ale navíc mají ještě špinavé nádobí

Myčka na nádobí je skvělým pomocníkem, kterého ocení nejen vícečetné domácnosti. Ušetří čas, který můžeme věnovat jiným činnostem, uspoří vodu, energie i saponáty. Proto bychom si ji měli hýčkat, aby nám vydržela co nejdéle a pokud možno bez oprav.

Zásady, které byste měli dodržovat

Před tím, než vložíte nádobí do myčky, seškrábněte z něj všechny zbytky potravin. Oplachovat ho ale není nutné. Pouze v případech, kdy nebudete myčku zapínat bezprostředně, je vhodné nádobí lehce opláchnout. Zabráníte tak případnému zápachu.

Všechny předměty umístěte špinavou stranou dolů, směrem k vodním tryskám. Dbejte, aby se nepřekrývaly. Do horních košů naskládejte hrníčky, misky a sklenice. U plastového nádobí se ujistěte, jestli se může mýt v myčce, aby vám ho horká voda nezdeformovala. Do spodního koše patří talíře, hrnce, pánve, pečicí nádoby a další silně znečištěné náčiní. Příbory vložte do k tomu určených stojanů rukojetí dolů, nože naopak rukojetí nahoru. Do myčky nepatří předměty ze dřeva, litiny, cínu a hliníku.

Do dávkovačů na dvířkách vložte tabletu a leštidlo a zkontrolujte, že mycí ramena nejsou ničím blokována. Vybírejte správný program, nepoužívejte stále stejný. Na opláchnutí talířků a hrnků nepotřebujete vysokou teplotu, naopak znečištěné hrnce a pánve se při 40 °C asi dokonale neumyjí. Nejvíce ušetříte s ECO programy, které sice trvají nejdéle, ale díky tomu nespotřebují tolik vody ani energie.

Foto: Shutterstock

Myčka není samočisticí

Myčku pravidelně čistěte. Představa, že zařízení, které pracuje se saponátem, se samo čistí, je mylná. Vymyjte vnitřek myčky mýdlovou vodou a především vyčistěte filtr, který se nachází na dně přístroje a lze ho snadno vyndat. Bývá plný zbytků a mastnoty, a pokud nebudete mít čistý filtr, nebude čisté ani vaše nádobí.

Máte-li příliš tvrdou vodu, používejte změkčovací přípravky. Vodní kámen, který se díky ní vytvoří, totiž umí zničit nejen pračku, ale i myčku. Preventivně proto spusťte váš prázdný spotřebič s mycím cyklem a octem místo saponátu minimálně každého ½ roku.

Myčku nepřeplňujte

Je sice vybavena bezpečnostním zařízením, které ji chrání před přehřátím. Pokud je v ní ale příliš mnoho nádobí, jednotlivé komponenty mohou začít selhávat. Nikdy také nepřidávejte mycí prostředek, který nebyl speciálně vyroben pro mytí v myčce.

A ještě tip na konec

Není nutné, aby vaše myčka nádobí i sušila. Nejlépe uschne na vzduchu i bez dalšího spotřebovávání energie. Prostě zařízení po umytí nádobí vypněte, otevřete dvířka a nechte je otevřená klidně celou noc. Vaše nádobí bude ráno nejen umyté, ale i suché a vaše elektrické hodiny se o něco méně protočí.  

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments