Stát jde tvrdě proti Čechům, kteří nepracují. Tohle jim udělá. Že se někdo fláká? Neexistuje, nedostane nic

V České republice se těšíme z rekordně nízké nezaměstnanosti, a to navzdory zpomalující ekonomice. Firmy jsou si však dobře vědomy, jak velký kapitál mají ve svých zaměstnancích, a tak jejich propouštění je až poslední možností, když už opravdu není zbytí. To je skutečně velká výhoda, kterou si mnozí neuvědomují.

Zneužívání systému

Bohužel ale stále přibývá těch, kteří zneužívají štědrého sociálního systému a kteří se naučili žít takzvaně “na dávkách”. Ty jsou na první pohled poměrně nízké, ale pokud se v tom naučíte chodit, nakonec zjistíte, že se vám v mnoha případech může vyplatit doslova vysávat stát a nepracovat, případně vykonávat nějakou činnost načerno.

Něco takového je ovšem už příznakem nefunkčního sociálního systému, který by měl pomáhat těm nejpotřebnějším a jen po omezenou dobu, kdy například ztratí práci a hledají si novou. Rozhodně není určen k tomu, aby někoho vyživoval desítky let, jak se dnes docela běžně děje.

Stát se teď zaměřuje na to, aby podobné praktiky skončily. Činí tak v době, kdy je státní kasa prázdná a musí se plnit na dluh. V takovém případě je skutečně nepřijatelné, aby tu existovaly skupiny občanů, které objektivně mohou pracovat, ale nečiní tak jednoduše proto, že se raději rozhodly pobírat pomoc. Je třeba si uvědomit, že tyto peníze jsou nás všech a všichni je platíme z našich daní.

Foto: Shutterstock

No konečně

Cílem je, aby byl systém mnohem adresnější a peníze se dostávaly tam, kde jsou potřeba. Lidé, kteří jsou skutečně potřební, tedy o pomoc rozhodně nepřijdou. Úřady si nicméně pořádně posvítí na ty, kdo dlouhodobě nepracují a nemají k tomu nějaký zvláštní důvod.

Tuto aktivitu lze jen s povděkem kvitovat. Pokud totiž poctivě pracující lidé vidí, že jejich daně končí u jiných, kterým se ráno nechce vstávat a osm hodin denně vykonávat nějakou činnost prospěšnou pro společnost a přispívat do společné kasy, jednoznačně to podrývá jejich morálku i vztah k tomuto státu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
7 měsíců

Moc se omlouvam, ale jsem z Usti nad Labem. Tady to clovek vidi. Sidliste Mojzir, nebo Predlice a v neposledni rade Trmicka cast mesta. Zamysleme se nad tim, kdo ze tam prevazne bydli ??? Jsou to ti neprizpusobivi co maji slovo prace za to nejvic sproste slovo. Podotykam, ze ne vsichni….. najde se v jejich radach i par jedincu, kteri pracuji. Tak o tech tady nemluvim. Mluvim o te vetsine, ktera jen parazituje na socialnich davkach, pobira invalidni duchody a mohli by si zit jak ministri KDYBY………… .Ano to slovicko ,,KDYBY” . KDYBY vetsina tech nemakacenku nemela u huby neustale… Číst vice »

Jaroslava
Jaroslava
8 měsíců

Určitě si plno lidí řekne, že by došlo na ty, kteří vyjdou ze,, základky”a jsou hned na pracáku s podporou a ti, kteří ať už mají střední školu nebo maturitu podporu nedostanou, protože nemají opracované nejméně 2roky, nedostanou NIC. Ty, co jsou celý život na pracáku mají důchod jak ministři a ti co makají celý život, tak budou muset odmakat 50 let, aby se dostali do jejich tabulek a za chvíli bude zakázáno jít do předčasného důchodu, jelikož nebudou peníze na důchody, taky by ministři měli si odhlasovat, že mají po jejich odchodu, pokud nejsou dále zvoleni do funkce, dělat… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok

Konečně jedna dobrá zpráva. Došlo i na ty netáhla.Před převratem takovým sekli příživu
šli do báně a tam makali jak mourovatí.Nebylo by na škodu toto zavést znovu.

Jaroslav
Jaroslav
8 měsíců
Reply to  Pavel

Po revoluci je všechny odškodnili. Z našich peněz a nezbylo na důchody. A dál nepracuji a saji.

Eva
Eva
6 měsíců
Reply to  Jaroslav

To je trochu jinak, za rozpuštění důchodového fondu děkujeme politikům. Zejména panu Kalouskovi.

Eva
Eva
6 měsíců
Reply to  Pavel

No, vzhledem k tomu, že je to teprve v diskuzi, čeká nás v tom ještě dlouhá cesta. Škoda, že se to nezachovalo. A sociální dávky by to chtělo časově omezit na nějakou rozumnou dobu. A taky kontrolovat skutečný stav, což se děje velmi málo.