Stát konečně řekl, kolik lidem přispěje na elektřinu a plyn. Je to vysoká částka, ale jen zdánlivě

Lidé se mohou těšit na příspěvek na elektřinu a plyn, to už je jisté. Kolem úsporného tarifu však dlouho panovaly značné nejasnosti, zejména ohledně toho, s jakými prostředky mohou občané počítat.

Symbolická pomoc

Ministr průmyslu teď konečně odhalil základní částku, od které by se mělo vše odvíjet. Češi by tak měli dostat podporu až 16 tisíc korun, a to dohromady na elektřinu a plyn, nikoliv na každou z těchto energií zvlášť.

Na první pohled jde o poměrně významnou částku. Ostatně, ještě loni by pokryla značnou část spotřeby většiny domácností. Nenechte se ale zmýlit. V kontextu několikanásobného navýšení cen elektřiny a plynu, které u mnoha domácností teprve nabíhá, a tak se s ním dosud neseznámili, jde o poměrně nevelký příspěvek.

Foto: Shutterstock

Desetina nákladů

Například majitel rodinného domku, který je vytápěn plynem, namísto loňských 40 tisíc korun zaplatí letos 130 tisíc korun. Dalších 40 tisíc dá za elektřinu. Celkově tedy musí dodavatelům zaplatit 170 tisíc korun. Příspěvek ve výši 16 tisíc není ani desetinou z jeho navýšených nákladů na energie.

Dá se tedy říct, že jde o určité zklamání. Ostatně i celková částka vyhrazená na tuto podporu je nižší, než se předpokládalo. Ministerstvo průmyslu hovoří o 30 miliardách. Dříve se však mluvilo, že je na tuto podporu vyhrazeno 66 miliard korun.

Navíc je třeba říct, že 16 tisíc je maximem a bude se vztahovat zřejmě na případy, jako je ten výše uvedený. Pakliže vám náklady nestouply tolik, zřejmě dostanete o něco méně.

Podle ministerstva průmyslu bude podpora rozdělena na základě tarifů. Dodavatelé energií budou mít povinnost ji zřetelně uvést na předpisu záloh i vyúčtování.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
1 rok

Je to výsměch. Nahoře páni si myslí že jsme stádo omezenců. Mě osobně to uráží. Stačí ve většině případů selský rozum. A to je mě 70let a nemusím si připadat jako blbec. Babička mě od mládí učila používat rozum.

Akñedz
Akñedz
1 rok

Hlavně, že se vydržuje Ukrajina,bere se na ně kolika miliardova půjčka,a nám chtějí ucpat hubu pár supama. Hnus,tahle vláda je zlo této republiky 😡

Jarda Kehler
Jarda Kehler
1 rok

Dobrý den,je to ostuda a hamba porevolučním vladam a co předvádí tato nova Fialová, tak to je vrchol!Elektrárny byli pro lidi a ne aby si takhle někdo nacpal kapsu na lidech.Jakoby nestačil covid!Toto si myslím že je už trestný čin a stát nic nedělá,Přitom stačí zabezpečit svůj stát levnou energii,které máme dost a co zbyde tak dávat na burzu,ale tady se kupuje za draho a odnášeli to jen pracujicim lidé a paradoxem je že 70% je státní,což by mělo být celé státní,aby k takovému čalounění na lidech v našem státě nedocházelo.

Pavel
Pavel
1 rok

To jsou dobrý kreténi. Takže místo toho, aby to nějak regulovali (vemte si ČEZ, ani už nevim kolikrát zdražoval a jak moc to šlo hore) tak nám radši část zaplatěj. Samozřejmě z rozpočtu. V tomhle státě jsem, přátelé, skončil. Kanadě zdar

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Pavel

Proč končit v tomto státě! Je potřeba vyjít do ulic a nakopat jim prdel !

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Martin

Taky bych to tak viděl…

Marie
Marie
1 rok
Reply to  Pavel

Pojťme všichni do Kanady!

Lenka
Lenka
1 rok
Reply to  Marie

Přeji ať se vám v Kanadě daří a kdyby vám to nevadilo rada bch se po čase zeptala na zkušenosti z Kanady

adam
adam
1 rok

Jak to bude v případě nájemců, kteří nemají energie napsané na sebe? Vlastníci mají energie psané na sebe a nájemcům dělají vyúčtování. Bude se zde nějak dokazovat, jaké zálohy platí nájemce aby se předešlo tomu že vlastník využije tyto bonusy pro sebe?

Děkuji

Franta
Franta
1 rok
Reply to  adam

Nechte si ukázat vyúčtování a hned vědět kolik to činí.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  adam

Jste chudý? Tak musíte být ještě chudší. Ty příspěvky jsou jen pro bohaté. Zapomeňte, že by vám dal někdo něco jen tak.