Stát lidem konečně začne rozdávat velké peníze za energie. Rodiny mohou dostat i 150 tisíc, ale je nutné k tomu něco udělat

Tak dlouho lidé a nejrůznější odborníci volali po tom, že je nutné, aby stát skutečně začal řešit problém drahých energií, až se konečně ledy protrhly. Dlouho se zdálo, že pomoc bude spíše symbolická, případně pro mnohé dokonce žádná. Ovšem situace je velmi vážná a bude se zřejmě dále zhoršovat. Pomoc je tedy nevyhnutelná.

Lidé kvůli energiím nepřijdou o všechny peníze

Teď bylo konečně řečeno něco konkrétního, čeho se mohou občané České republiky chytit. Mohou prý mít jistotu, že za bydlení, v což se počítá nájem i poplatky za energie, nevydají více než 30 procent svých příjmů. V Praze to má být lehce výše, tedy 35 procent, protože hlavní město je co do bydlení poměrně drahé.

Jde o konkrétní vykreslení dřívějších slov o tom, že stát nenechá nikoho padnout. Nutno ale říct, že tento příspěvek nebude automatický. Půjde totiž v podstatě jen rozšíření příspěvku na bydlení. O ten je možné žádat už dnes. V určité formě na něj přitom má nárok pětina domácností, ale skutečně o něj žádá jen velmi málo z nich.

Jak konkrétně může pomoc vypadat? Vezměme si čtyřčlennou domácnost, kdy jediným pracujícím je otec s výdělkem 30 tisíc korun čistého. Matka je na rodičovské dovolené a měsíčně čerpá příspěvek 6000 korun. Rodina tak dohromady disponuje čistým příjmem ve výši 36 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Velká pomoc pro domácnosti

Za třípokojový byt v Ostravě platí rodina částku 15 tisíc korun. Náklady na energie a vodu činí po nejnovějším zdražení přibližně 8000 korun. Za bydlení tak vydají měsíčně 23 tisíc korun. Třicetiprocentním limitem v jejich případě by ale bylo 10 800 korun. Stát by jim tak měl doplatit 12 200 korun každý měsíc. Ročně to dělá 146 400 korun.

Takové prohlášení, které navíc už jen obtížně půjde vzít zpět, je velmi velkorysé a pro řadu lidí to skutečně může znamenat záchranu. Dlouho diskutovaný úsporný tarif totiž pomůže spíše kosmeticky.

Není úplně jasné, odkdy začnou nové podmínky platit. Je ale jisté, že o takový příspěvek bude nutné žádat a doložit k němu všechny potřebné doklady.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Xxc
Xxc
1 rok

Pekna blbost. Je to nastaveny vuci tabulkovym cenam, dle tabulky napriklad ma byt stat pouze 10000 mesicne a nikoho nezajima ze stoji v dnesni dobe mnohem vic. Misto 14 000 clovek dostane 3 000 a nazdar

Pepa
Pepa
1 rok

Jedná se o sci-fi, tohle by finančně neustálo ani Německo. Z toho vyplývá, postarejte se o své výdaje vážení sami. Nemáte na to, hold nezbude než ten svetr Pekarové navíc. Taková je prostě realita.😉

Black
Black
1 rok

No, tak když bude takhle stát rozdávat peníze daňových poplatníků, které už od nás vybral na veškerý chod státu, tak to nás čeká brzy bankrot státní, protože ty prachy si musíme půjčit a ještě více se zadlužit. Jednou je budeme muset vrátit, zajímalo by mě jak a z čeho.

Dáša
Dáša
1 rok

Jasnačka a co když jsou vícečetné rodiny, kdy je matka na rodičovské a otec dela v Německu aby rodinu zabezpečil, i když uz to dnes taky není takove terno, nás drží v Německu pouze rodinné přídavky, na ktere v Čechách i přesto nedosáhneme. Platíme v Čechách vše, najem, energie, školu, školku a ostatní. Nemame narok ani na rodinné přídavky, protože jeden syn svym výživným presahuje životní minimum a jako 6ti členná rodina presahujeme o xtisic. Nemame miliony ale v dnešní dobe zijeme z měsíce do měsíce

Pavel
Pavel
1 rok

Pane Vavrenko, vaše úvahy od včera již neplatí. Nyní platí jiné signály.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Pavel

Přesně. Do doby, než to “přijde na stůl”, se může každý slib měnit do podoby, ze které nakonec nebude ani koruna pomoci. Příkladem budiž třeba příspěvek 5000 na každé dítě, kdy měnili a měnili, až pomalu sami neví. Nebo příspěvek na energie, které vlastně nikdo ani neuvidí a skončí u svetru, který Pekarová snad už začíná plést… Každé vyjádření se dá vzít zpět nebo ohýbat do podoby, která zpočátku vypadá honosně, ale na konci už nic nezbyde.