Velký problém domácností. Už neudrží majetek, musí se ho zbavovat pod cenou

Není tomu tak dávno, kdy se lidé začali ve velkém poohlížet po tom, že by si pořídili druhé bydlení, lidově řečeno chatu nebo chalupu. Důvodem byly nejrůznější uzavírky, kdy se zdálo, že cestování do zahraničí, případně i po republice může být na dlouhou dobu omezeno. Mnozí přitom zjistili, že nechtějí být uzamčeni ve městě a začali výrazněji oceňovat pobyt v přírodě nebo na vesnici.

Náklady jsou mnohem vyšší

Získat druhou nemovitost pro rekreaci v té době nebylo příliš obtížné. Sazby hypoték byly na naprostém minimu a ani energie se nezdály být nějakým problémem. Jejich ceny byly z dnešního pohledu směšně nízké. Dokonce i střední třída si tak mohla dovolit pořídit starší chatu a starat se o ní.

Málokdo však čekal, jak rychle se to změní. Pakliže si někdo vzal na chatu hypotéku, brzy mu hrozí, že ji bude muset refixovat za úplně jiných podmínek a platit výrazně vyšší měsíční splátku. K tomu se navíc rapidně zvedly ceny elektřiny a plynu. Mnozí začali mít problémy z tohoto pohledu utáhnout své hlavní bydlení, natožpak ještě chatu.

Naplno se ukázalo, že není dobrým nápadem pořizovat si nemovitost na rekreaci, pokud nemáte větší finanční polštář. Teď je to jasně patrné, a tak se mnozí svých chalup snaží rychle zbavovat. To ovšem snižuje jejich ceny, které už zdaleka nejsou tak vysoké jako v minulých letech.

Foto: Shutterstock

Musí se zlevňovat

Jak uvádění Lidovky.cz, prodeje rekreačních nemovitostí se snížily o poloviny, a to přesto, že nabídka neustále roste. Jako příklad je uváděna chalupa o velikosti 133 metrů čtverečních na Chrudimsku. Její majitel se jí pokoušel prodat za 5,2 milionu a ještě před pár měsíci by zřejmě v pohodě uspěl. Možná by nakonec získal ještě více, protože by se zájemci přebíjeli.

Teď už ale chata byla za tuto cenu neprodejná. Bylo tak nutné zlevnit přinejmenším o 700 tisíc, přičemž ani za tuto cenu není jasné, zda se prodá.

Řada lidí si vlastnictví chalupy vyzkoušela a zjistila, že to není vůbec žádná legrace, ale velký žrout peněz. Obvykle nejde zrovna o úsporné nemovitosti, obzvlášť když se v nich třeba topí elektřinou. Náklady jen na energie tak mohou snadno vyšplhat do stovek tisíc. Obvykle jde navíc o objekty, které vyžadují nějakou tu rekonstrukci nebo údržbu, kdy ceny stavebních materiálů šly také strmě nahoru.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments