Stát má průšvih. Češi přišli na díru a nasávají příspěvky na bydlení, i když nemají nárok

Tohle se tedy zase pořádně nepovedlo. Sotva odezněl skandál s neoprávněným čerpáním sociálních dávek, kdy někteří jedinci kasírovali stovky tisíc korun nebo dokonce miliony, protože systém pro žádosti fungoval chybně, už je tu další pořádná díra do státního rozpočtu.

Jak si ještě více přilepšit

Ukazuje se totiž, že osoby samostatně výdělečně činné, které přešly na takzvanou paušální daň, se velmi jednoduše mohou dostat k příspěvku na bydlení, a to navzdory tomu, že vydělávají velké peníze. O takový příspěvek může pořádat i člověk vydělávající 2 miliony korun ročně, tedy nějakých 165 tisíc korun měsíčně.

Problém je v tom, že tito lidé nepodávají daňové přiznání a jedná se se všemi úplně stejně. Jakoby vydělávali 18 900 korun měsíčně, a to přesto, že jejich skutečný příjem a zisk je výrazně vyšší. To už ale úřady nemají jak zjistit, a pokud se někdo rozhodne systému zneužít, může tak klidně učinit.

Foto: Shutterstock

Pořádná díra

Je totiž jasné, že člověk s příjmem 18 900 korun má nárok na příspěvek na bydlení téměř automaticky. Velmi jednoduše totiž splní podmínku, že za nájem a energie vydá více než 30 % svých příjmů. V Praze je tato hranice dokonce na 35 %. Příjem je navíc tak nízký, že může čerpat i poměrně významnou částku.

Zajímavé přitom je, že podle ministerstva práce a sociálních věcí nejde o nedopatření a tedy se celá věc zřejmě nebude žádným způsobem řešit. Hlavní problém spočívá zřejmě v tom, že zavedení paušální daně pro OSVČ nebylo dostatečně promyšlené a nemá návaznost na na sociální systém. Podle ekonomů by se to v každém případě mělo vyřešit, protože podobné podpory by měli dostávat pouze lidé, kteří jsou skutečně potřební.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
1 rok

To nemá chybu. Tak to vypadá, když se nepřemýšlí při práci. Viz naše vláda. Zranitelným ublížíme, chytří nebo spíš vyčůraní ať se mají dobře.